Anasayfa / Ekonomi Haberleri / 2 yıllık Hazine getirisi, yaklaşık 16 yılın zirvesinden düştü

2 yıllık Hazine getirisi, yaklaşık 16 yılın zirvesinden düştü

ABD tahvil getirileri Pazartesi günü geri çekildi, ancak politikaya duyarlı 2 yıllık oran, alıcıların Hazine’ye dönmesiyle neredeyse 16 yılın en yüksek seviyesi yakınında kaldı.

Ne oluyor
 • 2 yıllık Hazine bonosu TMUBMUSD02Y getirisi,
  %4,794
  Doğu saatiyle 15:00’te 1,2 baz puan düşerek %4,791’e geriledi. Cuma günkü seviye, Dow Jones Piyasa Verilerinden alınan 15:00 rakamlarına göre 19 Temmuz 2007’den bu yana en yüksek seviye oldu. Getiriler fiyatların tersi yönde hareket eder.

 • 10 yıllık Hazine tahvili TMUBMUSD10Y getirisi,
  %3,924
  2,7 baz puan düşerek %3,921 oldu.

 • 30 yıllık Hazine tahvilinin getirisi TMUBMUSD30Y,
  %3,937
  1,9 baz puan kayarak %3,918’e geldi.

Piyasaları yönlendiren nedir?

Tahvil yatırımcıları ABD enflasyonunun umulduğu kadar hızlı düşmediğine dair işaretleri değerlendirmeye devam ederken, alıcılar Hazine piyasasının orta ve uzun vadeli kısımlarına dönerek politikaya duyarlı 2 yıllık getiriyi 2007 ve kıyaslama 10 yıllık verim %4’ten daha da uzaklaşıyor.

Cuma günü açıklanan PCE endeksi, yıllık enflasyonun Aralık ayındaki %5,3’ten Ocak ayında %5,4’e yükseldiğini gösterdi. PCE enflasyonu, geçtiğimiz Haziran ayında 40 yılın en yüksek seviyesi olan %6,8’e ulaştığından beri çoğunlukla düşüş eğilimindeydi.

İnatçı enflasyon, Federal Rezerv’in yakın zamanda faiz oranlarını yükseltmeyi bırakma şansını azaltıyor ve bu, Hazine getirilerini artırıyor.

CME FedWatch aracına göre piyasalar, Fed’in 22 Mart’ta faiz oranlarını 25 baz puan daha artırarak %4,75 ila %5 aralığına yükseltme olasılığını %75,3 olarak fiyatlıyor. 50 baz puanlık bir zam ihtimali bir hafta önceki %18’den %24,7’ye yükseldi.

Okumak: NatWest, Fed’in Mart ayı faiz artırım çağrısını 50 baz puana yükseltti

30 günlük federal fon vadeli işlemlerine göre, merkez bankasının federal fon oranı hedefini çoğunlukla Eylül ayına kadar %5,25 ile %5,5 arasında veya daha yüksek bir döngü zirvesine çıkarması bekleniyor.

Pazartesi günü yayınlanan veriler, değişken yolcu uçağı rezervasyonlarındaki gerileme nedeniyle dayanıklı mal siparişlerinin Ocak ayında %4,5 düştüğünü gösterdi. Yine de iş yatırımı beş ayın en yüksek hızında arttı. ABD’de bekleyen konut satışları geçen ay %8,1 arttı.

Analistler ne diyor?

“Hazinelerde hafta başı yüzde 4 10’larda gözle geçecek [10-year yield] ve son birkaç haftadır sergilenen düşüş eğiliminin, satışları kumdaki bu kritik çizginin ötesine itme olasılığı. Şubat FOMC’nin ardından açıklanan verilere rağmen [Federal Open Market Committee] BMO Capital Markets stratejistleri Ben Jeffery ve Ian Lyngen bir notta, “hepsi daha yüksek oranlara işaret ediyor ve piyasa %5,50’nin üzerinde bir terminal oranını yansıtacak şekilde yeniden ayarlanıyor, şu an için 10’ları %4’ün altında tutmak için yeterli talep var” dedi.

“Geleceğe baktığımızda, önümüzdeki çeyreklerin en büyük makro belirsizliklerinden biri, yeniden açılan Çin’in küresel ekonomi üzerindeki etkisi olacak” diye yazdılar.


İlginizi Çekebilir

Virgin Orbit Holdings’in hisseleri iş eksenleriyle düştü, Rumble ve Digital World Acquisition hisseleri Donald Trump iddianamesiyle yükseldi

İşte Cuma gününün en büyük ABD hisse senedi taşıyıcılarından bazıları: Stok kazananlar: Sağcı medya platformları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: