Anasayfa / Ekonomi Haberleri / 2 yıllık Hazine getirisi, banka serpintisinin faiz artışı hesaplamalarını alt üst etmesiyle 1987’den bu yana en büyük üç günlük düşüşe doğru gidiyor

2 yıllık Hazine getirisi, banka serpintisinin faiz artışı hesaplamalarını alt üst etmesiyle 1987’den bu yana en büyük üç günlük düşüşe doğru gidiyor

Bu makalenin önceki bir sürümü, son üç seanslık dönemde 2 yıllık Hazine getirilerindeki düşüşün büyüklüğü için yanlış bir tarihsel bağlam sağlıyordu. Getirilerdeki düşüş, 1987’den bu yana üç seanslık bir süre içindeki en sert düşüş. Hata düzeltildi.

Silikon Vadisi Bankası ve Signature Bank’ın başarısızlıkları, yatırımcıların Federal Rezerv’in faiz artırım kampanyasını durdurma veya bu ay borçlanma maliyetlerini daha yavaş artırma şansını hesaba katmasına neden olduğundan, tahvil getirileri Pazartesi günü keskin bir şekilde düştü.

Ne oluyor
 • 2 yıllık Hazine tahvil getirisi TMUBMUSD02Y,
  %4,088
  Cuma günü %4,586’dan %4,093’e geriledi. 15 Eylül 2008’den bu yana bir günlük en büyük düşüşüne ve 22 Ekim 1987’den bu yana en büyük üç günlük düşüşüne doğru gidiyor. Getiriler fiyatların tersi yönde hareket ediyor.

 • 10 yıllık Hazine TMUBMUSD10Y getirisi,
  %3,541
  Cuma öğleden sonra %3,694’ten %3,522’ye düştü. 10 yıllık oran, 20 Kasım 2008’den bu yana en büyük üç günlük düşüşüne doğru ilerliyor.

 • 30 yıllık Hazine tahvilinin getirisi TMUBMUSD30Y,
  %3,675
  Cuma günü geç saatlerde %3,699’dan %3,644’e geriledi.

Piyasaları yönlendiren nedir?

Para politikasına duyarlı 2 yıllık Hazine getirisi, yatırımcıların Kaliforniya’daki Silicon Valley Bank SIVB’nin çöküşünden sonra bankacılık sistemiyle ilgili endişeleri nedeniyle Pazartesi günü erken saatlerde 60 baz puan düşerek %4’ün altına indi.

ve New York Signature Bank SBNY,
-22,87%
Federal Rezerv’i 22 Mart’ta faiz oranı artışlarını durdurmaya veya yavaşlatmaya zorlayabilir.

Geçen hafta %5’in üzerinde veya neredeyse 16 yılın en yüksek seviyesinde olan 2 yıllık getiri, ABD borsası açılmadan önce %3.976’ya kadar düştü.

CME FedWatch aracına göre piyasalar, 22 Mart’ta Fed’in faiz artırımı yapmama ihtimalini %32,8 ve politika yapıcıların faizleri 25 baz puan daha artırarak %4,75 ila %5 arasına yükseltme olasılığını %67,2 olarak fiyatlıyor. 50 baz puanlık zam şansı artık sıfır olarak görülüyor.

30 günlük Fed Funds vadeli işlemlerine göre, merkez bankasının çoğunlukla Temmuz ayına kadar federal fon oranı hedefini %4,5 ila %4,75 arasında tutması bekleniyor, bu da o zamana kadar bir oran indirimi anlamına geliyor.

Hazine piyasasında beklenen oynaklığı ölçen MOVE endeksi, Cuma günü itibarıyla yılın en yüksek seviyesi olan 140’ta yer aldı.

Analistler ne diyor?

“Fed şimdi kendisini bir kaya ile zor bir yer arasında bulabilir. Enflasyonu sınırlamak için politikayı sıkılaştırmak istiyor, ancak bankacılık sistemindeki bu kötü yalpalama ve yüksek oranların halihazırda birçok şirketin nakit akışları üzerindeki baskısı göz önüne alındığında, politikanın zaten çok sıkı olup olmadığı konusunda sorularla karşı karşıya kalacak” dedi. İngiltere merkezli AJ Bell’in yatırım direktörü Russ Mould.

“Başka bir şey değilse, bu, Fed’in kendisini on yılı aşkın süredir rekor düşük faiz oranlarından ve 7 trilyon dolarlık niceliksel artıştan (ABD GSYİH’sının yaklaşık dörtte biri) bir yerlerde bir şeyler kırılmadan kurtulmayı kolay bulamayacağının bir hatırlatıcısıdır. Para ucuzdu ve onunla ilişkili sıfır maliyetin bir sonucu olarak terkedilerek ortalıkta savruldu. Şimdi piyasalar, paranın maliyetinin ne olduğunu keşfetmek için bir kez daha yolculuğa çıkıyor, daha önceki pervasız terklerin bir kısmı sorunlara yol açabilir.”

“Fed’in tüm sıkılaştırma çabalarına rağmen, Fed Fon oranı hala 2007’de Büyük Mali Kriz başlamadan önceki seviyesinin altında ve eğer SVB draması güvenilir bir rehber gibiyse, merkez bankası yine de oraya geri dönmek için mücadele edebilir. ”Mould sözlerini tamamladı.


İlginizi Çekebilir

“Birkaç” Fed yetkilisi, daha fazla faiz artırımına ihtiyaç olmayabileceğini ve Mayıs tutanaklarından çıkarılacak diğer önemli çıkarımları söyledi

Federal Rezerv’in Mayıs ayı politika toplantısının tutanakları, yetkililerin ileriye dönük yol konusunda bölünmüş olduğunu gösteriyor. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: