Anasayfa / Alışveriş / YouTube’dan Premium kullanmayanlara makus haber

YouTube’dan Premium kullanmayanlara makus haber

YouTube, çevrim içi müzik servisi YouTube Music’i, Spotify ve Apple Music üzere müzik dinleme uygulamalarına alternatif olarak 2015 yılında kullanıma sundu. Platform, son periyotta müzik dinleme platformları ortasında en çok kullanılan uygulamalardan biri haline geldi.

Kullanıcılar, ister premium olarak, isterse fiyatsız bir formda içeriklerden faydalanabiliyor. Ancak şirket, kullanıcılarını Premium üyeliğe yöneltmek maksadıyla bir grup kararlar aldı. Alınan bu kararlar fiyatsız kullanıcıları biraz üzecek üzere duruyor. İşte ayrıntılar…

YouTube Music artık yalnızca ses belgesi sunuyor.

Youtube Music’e fiyatsız olarak abone olmak isteyen kullanıcılar reklam özelliğiyle platformun tüm içeriklerinden faydalanabiliyordu. Şirket, artık değişikliğe gidiyor. Mevcut durumda bir kesimin sesini dinleyip birebir anda görüntüsünü izliyorsunuz. Artık yeni şirket siyaseti gereği görüntü izleme özelliği yalnızca premium kullanıcılara özel hale geliyor. 3 Kasım tarihinden sonra geçerli olacak özelliğe kullanıcıların nasıl reaksiyon vereceği merak şimdiden merak konusu.

Fiyatsız aboneliklerde, art planda çalma özelliği bulunurken reklam katmanı da etkin olarak devam edecek. Youtube Music’e premium üyelik almak isteyen kullanıcıların makul bir fiyat önemesi gerekiyor. Üyeliklerde birinci ay deneme mühleti kapsamında fiyatsız olurken sonrasında ayda 13,99 ₺ abonelik fiyatı mevcut. YouTube, deneme müddeti sona ermeden 7 gün evvel kullanıcıya hatırlatma yapıyor. Abonelikler için rastgele bir taahhüt gerekmiyor. Kullanıcının isteğine nazaran anında abonelik iptal ediliyor. YouTube’un bu güncellemesi evvel Kanada‘da başlayacak.

YouTube, uyguladığı bu siyasette yalnız değil. Artık platformlar adım adım fiyatsız hizmetlerden uzaklaşmaya çalışıyor. Bu haftanın başlarında Apple , makul bir fiyat bedeli ile kullanılan ve sadece Siri aracılığıyla çalışan özellik uygulamasına başladı. Spotify‘da fiyatsız olarak hizmet verse de bir çok özelliği premium üyelerine saklıyor. Fiyatsız planda müzik indirme seçeneği yer almıyor. Müzik dinleme sırada ortaya reklam giriyor ve atlama tuşuna basıp sonraki modüle özelliği etkin halde değil. Yani fiyatsız kullanıcıları için kullanım alanı hayli kısıtlı halde.

Pekala siz platformların bu siyasetleri hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın..


İlginizi Çekebilir

Meta’da skandal: Instagram, taciz karşısında sessiz kalıyor!

Dijital Nefretle Çaba Merkezi, Instagram kullanıcılarının bildirilerini bahis alan bir araştırma yaptı. Araştırma sonuçlarına nazaran Instagram ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: