Anasayfa / Alışveriş / YouTube’dan NFT ve Metaverse hamlesi!

YouTube’dan NFT ve Metaverse hamlesi!

YouTube, süratle büyüyen dijital sanat pazarında sahtekarlığı azaltmak ve oyun içeriği için daha toplumsal bir izleme tecrübesi sunmak için gelişmekte olan teknolojileri kullanabileceğini söyleyerek NFT ve metaverse planlarını ayrıntılandırdı.

Alphabet Inc’in (veya Google’ın) sahip olduğu dünyanın en büyük görüntü hizmeti, geçtiğimiz yıl TikTok ve Instagram ile rekabeti artırırken, kullanıcılara gelecek özellikler hakkında daha âlâ rehberlik etmek istediğini söyledi. YouTube’un artık hem metaverse hem de NFT için çalıştığı biliniyor.

YouTube NFT ve metaverse için gaza bastı

Geçen ay YouTube; blok zincirine bağlı değiştirilemez token (NFT’ler) savunucularından hareketle Web 3.0 teknolojileri araştırdığını söyledi. YouTube, son blog gönderisinde daha da ileri giderek, NFT’leri platformuna getirebileceğini öne sürdü.

NFT satışları geçen yıl devasa büyüdü lakin eleştirmenler dolandırıcılık, telif hakkı hırsızlığı ve öteki tehlikeli davranışların çok yaygın olduğunu söyledi. YouTube, görüntü kitaplığını kullanarak varlıkların meşruiyetini doğrulayabileceğine inandığını tabir etti.

Blog yazısında YouTube, “Hayranların eşsiz görüntülere, fotoğraflara, sanat yapıtlarına ve hatta en sevdikleri içerik oluşturucuların tecrübelerine sahip olmaları için YouTube üzerinden doğrulanabilir bir yol sağlayabiliriz.” dedi.

YouTube ayrıyeten Web 3.0 araştırmasında insanların avatarlar aracılığıyla etkileşime girdiği metaverse’e de öncelik verdiğini söyledi. Şirket, metaverse hakkında şimdi kesin bir çalışmaya sahip olmadığını, fakat kullanıcıların metaverse’de birlikte görüntü izlemesine müsaade verebileceğini söz etti.

“Ortak çıkarlar topluluğunu yönetmeye yardımcı olmak için NFT üzere birçok enteresan uygulama görüyoruz. Yaratıcılar için daha yeterli kitle fonlaması sağlamak; sanatkarlara, gelecekteki satışlar için kendi yapıtlarını basıp satmalarına yardımcı olmak istiyoruz. YouTube’un insanların bu alanda halihazırda yaptıklarına çok fazla eşsiz bedel katabileceğini düşünüyoruz.”

Lakin YouTube’un Çinli rakibi ByteDance geçen ay bir metaverse uygulaması başlattı ve bildiğiniz üzere Meta, sanal ve artırılmış gerçeklik teknolojisine milyarlarca dolar harcıyor.

Pekala ya siz YouTube’un NFT ve metaverse alanına girmek için bu kadar heyecanlı olması hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında ve SDN Forum‘da bizimle paylaşabilirsiniz.


İlginizi Çekebilir

Meta’da skandal: Instagram, taciz karşısında sessiz kalıyor!

Dijital Nefretle Çaba Merkezi, Instagram kullanıcılarının bildirilerini bahis alan bir araştırma yaptı. Araştırma sonuçlarına nazaran Instagram ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.