Anasayfa / Alışveriş / YouTube’dan çocuklara yönelik görüntü yayınlayanlara uyarı!

YouTube’dan çocuklara yönelik görüntü yayınlayanlara uyarı!

Günümüzde ebeveynlerin sıkça gereksinim duyduğu platformlardan biri YouTube. Çocukların ilgisini çeken milyonlarca görüntüyü bünyesinde barındıran platform, çocuk görüntüleri için ebeveynlerin bir numaralı tercihi pozisyonunda. Şayet daha evvel çocuklara yönelik görüntülere denk geldiyseniz birtakım durumların hudut bozucu olduğunu fark etmiş olabilirsiniz.

YouTube bundan sonra düşük kaliteli olarak nitelendirdiği çocuk görüntülerine karşı yaptırım uygulayacağını duyurdu. Pekala platformun düşük kaliteden kastı ne? Haberimizde açıkladık.

YouTube, düşük kaliteli görüntüleri öne çıkarmayacak

Çocuklar, toplumsal medya pazarlaması için tehlikeli bir kitle. Yetişkinlerin bilakis çok kolay kandırılabiliyorlar ve birtakım ticari çalışmaların farkında olmuyorlar. Çocuklara yönelik olarak hazırlanan görüntülerde son devirde ticari gayelerin ne kadar ön planda olduğunu fark etmiş olabilirsiniz. YouTube, içerik üreticilerine bununla ilgili ikaz yapmak için bildirim gönderdi.

Gönderilen bildirimde yaptırıma maruz kalacak görüntüler tam olarak açıklanmasa da onlardan düşük kaliteli olarak bahsediliyor. YouTube’un bu tarifi muhtemelen teknik kalitenin yanı sıra içerik kalitesini de kapsıyor. Ayrıyeten çocuklara yönelik görüntülerde olumsuz örnek olabilecek davranışlar görmek de mümkün. Bu görüntüleri çocuklar izlediği için yanlışsız ile yanlış ortasındaki farkı görmeleri pek mümkün olmuyor. Bu da çocukların gelişiminde bir iz olarak kalabilir.

YouTube Kids platformunda çocuklara yönelik görüntülerin tamamı barınmakta. YouTube şu an çoğunlukla ticari maksatların ön plana çıkarılmasına değinse de ilerleyen haftalarda siyaset değişiklikleri yapılabilir. Ne üzere standartlarda değişimler olacağını merakla bekliyoruz.

Para kazanma sistemi değişiyor

Çocuklar için hazırlanan görüntüler rahatlıkla milyonlarca izlenmeye ulaşabilmekte. Basitçe milyonlarca ve hatta bazen milyarlarca izlenmelere ulaşabilen bu görüntülerde daha farklı bir para kazanma sistemi uygulanacak. YouTube şu an fazla ayrıntı paylaşmasa da içerik kalitesine nazaran fiyat ödeneceğini söylüyor. Bu da içerik üreticilerinin kurallara daha fazla uyması gerektiği manasına gelmekte.

Şu an gözdağı boyutunda yapılan ihtarlar muhtemelen yavaş yavaş tesir gösterecektir. Şayet bir içerik üreticisiyseniz ve çocuklara yönelik görüntüler oluşturuyorsanız YouTube’un topluluk kurallarına daha fazla itina göstermeniz gerekebilir.

Sizler YouTube Kids’te yayınlanan içeriklere güveniyor musunuz? Yorum bırakabilirsiniz.


İlginizi Çekebilir

Meta’da skandal: Instagram, taciz karşısında sessiz kalıyor!

Dijital Nefretle Çaba Merkezi, Instagram kullanıcılarının bildirilerini bahis alan bir araştırma yaptı. Araştırma sonuçlarına nazaran Instagram ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.