Anasayfa / Alışveriş / YouTube, Rus haber kanalları RT ve Sputnik’i engelliyor

YouTube, Rus haber kanalları RT ve Sputnik’i engelliyor

Rusya-Ukrayna krizi, tüm dünyayı etkilemeyi sürdürüyor. Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi üzerine pek çok şirket reaksiyon gösteriyor. Bunlardan biri de YouTube tarafından geldi. Birkaç gün evvel Rus kanallarının platformlarındaki içeriklerden para kazanmalarını engelleyen YouTube, Rus haber kanalları için adım atıyor.

Şirket, Rus takviyeli medya kuruluş ve kanallarını Avrupa’da engelledi

Google’ın işlettiği YouTube, salı günü yaptığı açıklamada, Avrupa genelinde Rus devlet dayanaklı medya kuruluşlarını ve kanallarını engellediğini söyledi. Böylelikle YouTube, Rus haber kanalları, Rusya’nın savaşını haklı çıkarmak için yayılan palavraların önüne geçmeyi hedefliyor.

YouTube’un bu adımları, pazartesi günü Avrupa Birliği’nde yer alan platformlarında Russia Today (RT) ve Sputnik‘e erişim kısıtlaması getiren Meta’nın peşinden geldi. Bununla birlikte TikTok’ta iki kanalı yasakladı. Twitter ise Rus devlet denetimindeki medya içeriklerini içeren tweet’leri etiketleyeceğini ve görünürlüğünü azaltacağını söyledi.

Birçok ülke platformlara davette bulundu

Rusya’nın komşusu Ukrayna’yı işgal etmesi, platformlarda çeşitli haber, imaj ve görüntünün ortaya çıkmasına neden oldu. Paylaşılan bu içerikler ise bilgi yanlışlığını tetikliyor. Pek çok Avrupa ülkesi, yanlış bilginin yayılmasının önüne geçmek için platformlara davette bulundu.

Polonya, Litvanya, Letonya ve Estonya üzere ülkelerin başkanları bulundukları davette, platformların Rus saldırganlığının aksesuarı haline geldiğini söyledi.

Çevrimiçi platformlar, Rus hükümetinin gerçeğe karşı eşi gibisi görülmemiş saldırısını ele almak için kıymetli uğraşlar sarf etmesine karşın gereğince yapmadılar. Rusya’nın dezenformasyonuna çevrimiçi platformlarda yıllardır tolerans gösteriliyor; onlar artık Rus hükümetinin Ukrayna’ya ve özgür dünyaya karşı yürüttüğü canice saldırganlık savaşını hata ortağı.

Bununla birlikte Rusya’da, Facebook ve Twitter üzere çeşitli platforma erişim manisi ya da sınırlama geldi. Avrupa Birliği Komitesi lideri Ursula von der Leyen, mevzu hakkında açıklama yaptı. “Devlete ilişkin Russia Today, Sputnik ve yan kuruluşları artık Putin’in savaşını haklı çıkarmak için palavralarını yayamayacaklar. Avrupa’da zehirli ve ziyanlı dezenformasyonlarını yasaklamak için araçlar geliştiriyoruz.”

Pekala siz bu husus hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında ya da SDN Forum‘da bizimle paylaşabilirsiniz.


İlginizi Çekebilir

Meta’da skandal: Instagram, taciz karşısında sessiz kalıyor!

Dijital Nefretle Çaba Merkezi, Instagram kullanıcılarının bildirilerini bahis alan bir araştırma yaptı. Araştırma sonuçlarına nazaran Instagram ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: