Anasayfa / Alışveriş / Youtube ne kadar internet yer?

Youtube ne kadar internet yer?

Youtube, tüm dünyada en çok ziyaret edilen web siteleri ortasında bulunuyor. Bir görüntü paylaşım platformu olan Youtube, pek çok insan tarafından para kazanmak maksadıyla tercih edilmektedir. Öteki bireyler ise bilgi ve cümbüş hedefiyle bu platformu kullanıyor.

Gün içerisinde dışarıda olunduğu vakitlerde pek çok kişi vakit geçirmek için görüntü izlemeyi tercih ediyor. Bunun için de taşınabilir bilgi kullanımı gerekiyor. Şayet sınırsız bir bilgi planına sahip değilseniz, her ay ne kadar taşınabilir bilgi kullandığınıza dikkat etmeniz gerekiyor. Bu durum da akıllara “Youtube ne kadar internet yer?” sorusunu getiriyor.

Youtube neden bu kadar bilgi kullanıyor?

Görüntü iletmek, bilgi yüklü bir süreçtir. Görüntü, saniyede birkaç kere değişebilen binlerce pikselden oluşuyor. Yani aygıtınıza ulaşmak için internetten geçmesi gereken çok fazla bilgi yer alıyor.

Bir web sayfasını indirmek ya da ses akışı yapmakla karşılaştırıldığı vakit, görüntü daha karmaşıktır. Bu bakımdan daha fazla bilgi kullanır. Lakin bu durum sırf Youtube ile hudutlu değildir.

Youtube ne kadar internet yer?

Youtube’un kullanmış olduğu bilgi ölçüsü büyük ölçüde görüntülediğiniz görüntünün kalitesine bağlıdır. Görüntünün çözünürlüğü ne kadar yüksek olursa aygıtınızın o kadar fazla bilgi indirmesi gerekiyor. Bu da daha fazla data manasına geliyor.

  • 144p

Bir görüntüyü 1 saat boyunca en düşük olan 144p ayarında izlerseniz sadece 114 MB data kullanmış olursunuz. Bu, saniyede 0.003 MB manasına gelmektedir.

  • 240p

Tıpkı biçimde 240p bir görüntüyü 1 saat boyunca izlediğiniz takdirde de 162 MB bilgi harcamış oluyorsunuz. Bu da saniyede 0.045 MB internet kullanıldığını gösteriyor.

  • 360p

4K ekranların epeyce yaygın olduğu bu periyotta 360p, epeyce düşük bir çözünürlük olarak görülmektedir. 360p ayarında bir görüntü, dakikada 5 ile 7.5 MB ortası data harcarken, saatte 300 MB ya da 450 MB internet harcıyor.

  • 480p

Data tasarrufu açısından epey yüksek olan 480p, en çok tercih edilen çözünürlük olarak bulunmaktadır. Dakikada 8 ile 11 MB ortasındayken, saate ise 480 ile 660 MB ortasında data kullanıyor.

  • 720p

Geçmiş vakitlerde kâfi gelen 720p, günümüzde düşük bir ayar olarak görülmektedir. 720p kalitesindeki bir Youtube görüntüsü, 1.24 ile 1.7 GB bilgi kullanımı gerçekleştiriyor.

  • 1080p

Akıllı telefonundan yüksek çözünürlükte bir Youtube görüntüsü izlemek isteyen bireyler 1080p ayarını tercih ediyor. Bu ayardaki görüntüler ise saatte 2.03 ile 3.04 GB ortasında bilgi kullanıyor. Tüm bu çözünürlüklerin yanı sıra 1440p ile 2160p çözünürlükleri de bulunmaktadır.

Youtube bilgi kullanımı nasıl azaltılır?

Youtube görüntülerinde görüntü kalitesi varsayılan olarak ayarlanmış olsa da, kalite en düşük 144p’ye düşüyor. Şayet izlediğiniz görüntülerden ötürü çok fazla bilgi kullanımı yaptığınızı düşünüyorsanız görüntünün kalitesini düşürmek hayli tesirli olacaktır.


İlginizi Çekebilir

Meta’da skandal: Instagram, taciz karşısında sessiz kalıyor!

Dijital Nefretle Çaba Merkezi, Instagram kullanıcılarının bildirilerini bahis alan bir araştırma yaptı. Araştırma sonuçlarına nazaran Instagram ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: