Anasayfa / Alışveriş / YouTube kurucusu, ‘dislike’ özelliğinin kaldırılması hakkında konuştu!

YouTube kurucusu, ‘dislike’ özelliğinin kaldırılması hakkında konuştu!

Dünyanın en tanınan görüntü akış platformlarından YouTube, 10 Kasım 2021 tarihinde yaptığı bir açıklama ile dislike (beğenme) butonu için bir açıklamada bulunmuştu. Yeni periyotta görüntülerin beğenmeme sayılarını gizleyeceğini açıklayan platformun kurucularından Jawed Karim, mevzuyla ilgili sessizliğini bozdu.

Karim: ‘YouTube gerçek bir karar almadı’

2005’in Şubat ayında Steve Cahen, Chad Hurley ve Jawed Karim tarafından kurulan ve dünyanın en çok ziyaret edilen ikinci web sitesi olan YouTube an prestijiyle ayda iki milyardan fazla kullanıcıya erişiyor. Kuruluşundan yalnızca bir yıl sonra Google tarafından tam 1.65 milyar dolara satın alınan YouTube, o günden beri Google tarafından yönetiliyor ve periyodik olarak kullanıcılara farklı özellikler sunuyor.

Gün prestijiyle YouTube’un yeni devirde dislike sayılarını gizlemesi hakkında bir açıklama yapan Karim, şirketin verdiği kararı çok kusurlu bulduğunu ve bunun içerik üreticileri için de yarardan çok ziyan getireceğini savundu.

İşte Karim’in açıklamaları:

“YouTube neden kimse tarafından ‘beğenilmeyen’ bu değişikliği yapıyor? Bir nedeni var ancak bu yeterli bir neden değil ve kamuya açıklanacak bir şey de değil. Makus içeriği kolay kolay ve süratli bir biçimde tespit edebilmek, kullanıcı tarafından oluşturulan içerik platformunun temel bir özelliğidir. Pekala neden? Zira kullanıcı tarafından oluşturulan her içerik yeterli değildir.”

Jawed Karim

Bu tıp bir çıkış YouTube eş kurucusu Jawed Karim’in birinci kere yaptığı açıklamalardan değil. 2013 yılında YouTube’u Google+ ile entegre eden şirket, bütün kullanıcıların görüntülere yorum yapabilmek için Google+ hesabına sahip olmasını zarurî kılmıştı.

Jawed Karim, YouTube’un Google+ zorunluluğuna reaksiyon gösteriyor.

Tıpkı gün YouTube’a yüklenen birinci görüntü olan ‘Me at the Zoo’ (Hayvanat Bahçesinde Ben) isimli görüntüye yorum yapan Karim, epeyce sert bir biçimde, görüntülere yorum yapılabilmesi için neden Google+ hesabına sahip olması gerektiğini sorgulamıştı.

Pekala sizler Jawed Karim’in yaptığı çıkış hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce de dislike özelliğinin kaldırılması kusurlu bir karar mı? Görüşlerinizi bizlerle yorumlar kısmında paylaşmayı unutmayın.


İlginizi Çekebilir

Meta’da skandal: Instagram, taciz karşısında sessiz kalıyor!

Dijital Nefretle Çaba Merkezi, Instagram kullanıcılarının bildirilerini bahis alan bir araştırma yaptı. Araştırma sonuçlarına nazaran Instagram ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: