Anasayfa / Alışveriş / YouTube, kimi görüntüleri izlemenizi engelleyecek! İşte nedeni

YouTube, kimi görüntüleri izlemenizi engelleyecek! İşte nedeni

YouTube tarafından uygulanan yeni bir siyaset, kimi görüntülere izleme hududu getiriyor. YouTube’da canlı yayın olarak paylaşılan görüntüler, kanala abone olmadan izlenemeyecek. Pekala ya YouTube neden bu türlü bir karar verdi?

Son birkaç haftadır YouTube izleyicileri yeni bir “görüntü kullanılamıyor” yanılgısı almaya başladı. YouTube’a nazaran, izlemek istediğiniz bu görüntü kısa müddette tanınan oldu ve bu yüzden, abone olmadan izlemek mümkün değil.

YouTube, bu görüntüleri abone olmadan izlemenize müsaade vermeyecek

YouTube’a nazaran, şirket resmi olarak Eylül 2021’de mobilden yapılan canlı yayınlarla ilgili yeni bir siyaset başlattı. Değişiklikten evvel, bir kullanıcı en az 1000 abonesi olmadığı sürece taşınabilir aygıt üzerinden yayın yapamazdı. Bu siyaset ile yapılan değişiklik, YouTube kanalı olan herkesin taşınabilir aygıtları üzerinden birtakım “sınırlamalar” ile canlı yayın yapmasına müsaade verdi.

Bu sınırlamalardan biri, berbata kullanımı önlemek ve ziyanlı içeriği süratle yaymak isteyenleri kısıtlamak için izleyicileri küçük kanallarda tutmaktı.

Well fuck. from assholedesign

“Bu görüntü çok popüler! Görüntü sahibinin hudutlu geçmişi yüzünden izleyici sayısını sonlandırıyoruz. Bu içerik oluşturucunun daha geniş bir kitleye ulaşmasına yardımcı olmak için kanala abone olun.”

YouTube tarafından verilen ihtar.

Bir YouTube sözcüsü verdiği demeçte, “İçerik oluşturucuların topluluğumuzu inançta tutarken daha fazla özellik kullanmasına müsaade vermenin yeni yollarını her vakit araştırıyoruz.” dedi. Az aboneli lakin istekli içerik oluşturuculara yardımcı olmak isteyen YouTube, canlı yayınların berbata kullanılmasını önlemek için uğraş sarf ediyor.

Siyaset ayrıyeten, askıya alınmış kullanıcıların yeni hesaplar açarak yasaklardan kaçmasının da önüne geçecek. Örneğin bir kanal sahibi YouTube tarafından ihtar alırsa ve kanalında yayın yapamazsa, yeni kurduğu kanalda da en azından 1000 aboneye ulaşmak zorunda kalacak.

Ek olarak yeni bir sinema yahut spor karşılaşmaları üzere telif hakkıyla korunan içeriğin yayınlaması da bu siyasetle korunmuş olacak.

Lakin ihtar bildirisinin epeyce belgisiz olduğunu belirtelim. Bir kullanıcının görüntüyü izlemesinin ne kadar müddetle engelleneceğini tam olarak söylenmiyor. Uyarıyı aldıktan sonra kanala abone olsanız bile bu, görüntüyü çabucak izleyeceğiniz manasına gelmiyor.

YouTube da şimdilik sorunun farkında. Platform sözcüsü, “Bu tedbirleri, taşınabilir aygıtlardan yayın yapan ve binden az abonesi olan tüm kanallara uyguluyoruz. Eser içi ihtarların baş karıştırıcı olabileceğini anlıyoruz, bu yüzden güncellemek için çalışıyoruz.” tabirlerini kullandı.


İlginizi Çekebilir

Meta’da skandal: Instagram, taciz karşısında sessiz kalıyor!

Dijital Nefretle Çaba Merkezi, Instagram kullanıcılarının bildirilerini bahis alan bir araştırma yaptı. Araştırma sonuçlarına nazaran Instagram ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: