Anasayfa / Alışveriş / YouTube, iki yeni bilhassa TikTok’a rakip oluyor!

YouTube, iki yeni bilhassa TikTok’a rakip oluyor!

Toplumsal medya platformları ortasındaki rekabet her geçen gün artıyor. Şirketler daha fazla kullanıcıyı kendine çekmek ve öne geçebilmek ismine sık sık yeni özellikleri kullanıcılarına sunuyor. Dünyanın en tanınan görüntü izleme platformu YouTube da bu şirketlerden biri

Platform, en büyük rakibi TikTok ile rekabet edebilmek için çalışmalarını hızlandırdı. Son olarak şirket, yarışta öne geçmesine yardımcı olacak iki özellik üzerinde çalışmaya başladı. Pekala, bu yenilikler neler? Daima birlikte göz atalım.

YouTube Transkript Kutusu özelliği

YouTube’un test etabında olan birinci özelliği Transkript Kutusu, aslında uzun müddettir bekleniyordu. Zira bunu birtakım kullanıcılar görüntüden kâfi randımanı almak ismine yorumlarda kendileri yapıyordu. Bazen bir görüntü izlerken yalnızca küçük bir kısmı bize gerekli oluyor. Ama görüntü çok uzun olduğu için ileri sarmak ya da hızlandırmak zorunda kalıyoruz.

Transkript Kutusu

Transkript Kutusu sayesinde artık bu problemler yaşanmayacak, görüntünün alt kısmında hangi dakikada hangi mevzu başlığı var göreceğiz ve yalnızca o kısmı izleyeceğiz. Bu durum birtakım YouTube içerik üreticileri için beğenilen karşılanmayabilir zira görüntünün tamamı değil yalnızca belirli bir kısmı izlenecek. Test evresindeki işlevin epeyce kullanışlı olacağı düşünülüyor.

Youtube Shorts için Seslendirme özelliği

Toplumsal medya devi, geçen sene Temmuz ayında çıkardığı Shorts ile büyük bir muvaffakiyete imza atmıştı. Shorts, TikTok görüntüleri ile benzerlik gösteriyordu. Bu durum ise ortalarındaki rekabeti arttırdı. Şirket, ayrıyeten kendi içerik oluşturucularına teşvik gayeli 100 milyon dolarlık bir fon ayırdığını açıklamıştı. Firma artık de kullanıcı tecrübelerini düzgünleştirmek ve daha çok etkileşim yakalamak için Seslendirme özelliğini test ediyor.

Shorts görüntülerine daha evvel yalnızca YouTube Kitaplık kısmından müzik ekleniyordu. Ama artık Seslendirme işlevi sayesinde özel olarak kaydedilmiş sesler de görüntülere eklenecek. Özel olarak dışarıdan eklenen sesler diğer bir uygulamada görüntü ile birlikte düzenlenecek. Bu özellik şimdilik Android YouTube Beta sürümünde geçersiz durumda. Beta kullanıcıları için ya da ne vakit geleceği ile ilgili rastgele bir açıklama yok.

YouTube Shorts

Siz okuyucularımız yeni YouTube özellikleri için ne düşünüyorsunuz? Sizce ne vakit gelir? Fikirlerinizi yorumlarda yahut SDN Forum‘da bizlere aktarabilirsiniz.


İlginizi Çekebilir

Meta’da skandal: Instagram, taciz karşısında sessiz kalıyor!

Dijital Nefretle Çaba Merkezi, Instagram kullanıcılarının bildirilerini bahis alan bir araştırma yaptı. Araştırma sonuçlarına nazaran Instagram ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: