Anasayfa / Alışveriş / YouTube ana sayfası değişiyor: İşte podcastli yeni tasarım

YouTube ana sayfası değişiyor: İşte podcastli yeni tasarım

Birçok farklı kategoride görüntünün yer aldığı YouTube, podcast pazarına daha fazla kıymet vermeye başladı. YouTube, ses içeriği olarak podcast sayfası ve podcastle ilgili birtakım yenilikler sunmayı planlıyor.

YouTube’un yeni yol haritasını gösteren 84 sayfalık bir iş sunumunun sızdırılmasından sonra YouTube Podcast ayrıntıları da aşikâr olmaya başladı. Görüntü platformu, podcastlere ayrılmış bir ana sayfa sunarak ses hizmetini geliştirmek istiyor.

YouTube, podcast sayfası için baştan aşağı yenileniyor

Podnews tarafından internete sızdırılan YouTube dokümanları, pazarın keşfi ve tahlili de dahil olmak üzere podcast dünyasındaki en şiddetli sorunlarından kimilerini çözmeyi amaçlıyor. YouTube, podcast’e özel bir ana sayfa üzerinden içerik yüklemeyi ve keşfetmeyi kolaylaştırmak istiyor.

Sunum içerisinde YouTube, podcast için düşündüğü kimi fikir ve hizmetleri ‘Looking Ahead‘ (İleriye Bak) isimli bir kısımda toplamış. Bu kısım içerisinde iki kavramdan bahsedilmekte: Alım ve Arama/Keşfetme.

Alım başlığının altında YouTube, “podcast’leri YouTube’a yüklemeyi kolaylaştırmak için iyileştirmeler yapmak (örneğin RSS)” istediğini açıklıyor. Arama ve Keşfetme başlığında ise şimdi fonksiyonel olmayan bir kısımdan bahsediliyor. Bu kısımda, isminden de varsayım edebileceğiniz üzere, podcastlerin ön plana çıkarılması ve kullanıcıya özel bir sayfa sunulması hedefleniyor.

Şirket, podcast güncellemesini YouTube.com/podcasts adresinden sunmayı planlıyor. Temas şimdi çalışmıyor, lakin otomatik olarak YouTube ana sayfasına da yönlendirmiyor; bu, YouTube’un etkin olarak çalıştığının bir göstergesi olabilir.

Google’ın sahip olduğu platform, kimi içerik oluşturuculara podcast üretmeleri ve YouTube’da yayınlamaları için mutabakatlar teklif etmişti. Bloomberg’e nazaran, kimi içerik oluşturuculara 50 bin ila 300 bin dolar ortasında ödeme yapılacaktı.

YouTube, öne çıkan iki rakibi Spotify ve Apple ile emsal vakitlerde podcast dünyasına giriyor. Daha evvel de Spotify, podcast tecrübesini geliştiren bir özellik duyurdu. Insider Intelligence eMarketer, Spotify’ın 2020 yılında podcast harcamalarında yüzde 51 ile en büyük hisseye sahip olduğunu açıkladı.

Pekala ya siz YouTube için sunulacak podcast sayfası hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından ya da SDN Forum‘da bizlerle paylaşmayı unutmayın.


İlginizi Çekebilir

Meta’da skandal: Instagram, taciz karşısında sessiz kalıyor!

Dijital Nefretle Çaba Merkezi, Instagram kullanıcılarının bildirilerini bahis alan bir araştırma yaptı. Araştırma sonuçlarına nazaran Instagram ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: