Anasayfa / Alışveriş / Windows güncellemesi diskleri kullanılamaz hale getirdi

Windows güncellemesi diskleri kullanılamaz hale getirdi

Microsoft’un Windows güncellemeleri nedeniyle oluşan yanılgılar dur durak bilmiyor. Son olarak Windows 11 yüklü bilgisayarlar “Her şeyi kaldır” seçeneğini kullanarak sıfırlandığında, kullanıcı belgeleri silinmesi gerekirken hala yerinde durduğu ortaya çıkmış ve geçtiğimiz günlerde yayınlanan güncellemeyle bu kusur düzeltilmişti.

Artık de tüm Windows 10 sürümlerini ve Windows 11’i etkileyen bir diğer sorun tespit edildi.

Windows kurtarma diskleri çalışmıyor

Microsoft’un takviye sayfasında paylaşılan bilgiye nazaran, 11 Ocak 2022’den sonra yayınlanan bir Windows güncellemesini çalıştıran hiçbir bilgisayar, Kontrol Masası’ndaki Yedekleme ve Geri Yükleme (Windows 7) aracını kullanarak oluşturulan bir kurtarma diskini kullanamayacak. Pekala bu ne manaya geliyor?

Yedekleme ve Geri Yükleme (Windows 7) uygulamasını kullanarak sisteminizin imajını CD yahut DVD üzere bir fizikî diske yedekleyebiliyorsunuz. Bilgisayarınızda bir çökme yaşandığı vakit bu disk sayesinde rahatlıkla sistemi kurtarabiliyorsunuz. Böylece çöken bilgisayar, format atmaya gerek kalmadan düzeltilebiliyor.

Microsoft’un açıklamasına nazaran 11 Ocak 2022 yahut sonrasında yayınlanan bir Windows güncellemesi bilgisayarınızda yüklüyse, kurtarma disklerini kullanamayacaksınız. Bu da bilgisayarınız çökerse işinizin bir oldukça zorlaşacağı manasına geliyor. Sıkıntıdan etkilenen Windows sürümleri:

  • Windows 10 Sürüm 1607
  • Windows 10 Sürüm 1809
  • Windows 10 Sürüm 1909
  • Windows 10 Sürüm 20H2
  • Windows 10 Sürüm 21H1
  • Windows 10 Sürüm 21H2
  • Windows 11

Düzeltme yolda

Microsoft mevzuyla ilgili açıklamasında yanlışın farkında olduklarını ve düzeltme için çalıştıklarını belirtti. En kısa müddette bir güncelleme yayınlayarak sorunu çözeceklerini vurgulayan teknoloji devi, 11 Ocak 2022’den evvel yayınlanan bir Windows güncellemesi yüklü olan bilgisayarlarda ise kurtarma disklerinin sıkıntısız çalıştığını aktardı.

Pekala ya sizler bu sorunu hiç yaşadınız mı? Tecrübelerinizi yorum kısmında yahut SDN Forum’da paylaşabilirsiniz.


İlginizi Çekebilir

Meta’da skandal: Instagram, taciz karşısında sessiz kalıyor!

Dijital Nefretle Çaba Merkezi, Instagram kullanıcılarının bildirilerini bahis alan bir araştırma yaptı. Araştırma sonuçlarına nazaran Instagram ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.