Anasayfa / Alışveriş / Windows Defender devre dışı bırakma nasıl yapılır?

Windows Defender devre dışı bırakma nasıl yapılır?

Teknolojinin gün geçtikçe daha da fazla kullanılmasıyla birlikte pek çok yeni sorun ortaya çıkıyor. Örneğin bilgisayarların insan hayatında değerli bir yer almasıyla birlikte bilgisayarlara saldıran virüs ve yazılımlar büyük bir tehlikedir.

Windows kullanıcılarına Windows 10 ile birlikte yüklü olarak gelen Windows Defender, tehdit ve virüs muhafazası olarak sizlere sunuluyor. Lakin bu program birçok vakit bilgisayarları korumak için kâfi olmuyor. Bu nedenle Windows kullanıcıları Windows Defender devre dışı bırakma süreci için neler yapmalı?

Windows Defender devre dışı bırakma nasıl yapılır?

  • Bilgisayarınızın klavyesinden başlangıç tuşuna basın ya da Vazife Çubuğu‘nda bulunan başlangıç simgesine tıklayarak Başlangıç menüsüne girin.
  • Açılan bölmenin solunda yer alan Ayarlar simgesine tıklayın.
  • Karşınıza çıkan seçeneklerden “Güncelleştirme ve Güvenlik” seçeneğini seçin.
  • Sonrasında açılan pencerenin sol tarafında yer alan “Windows Güvenliği” seçeneğine tıklayın.
  • “Koruma Alanları” listesinde bulunan “Güvenlik duvarı ve ağ koruması”nı seçin.
  • Daha sonra karşınıza çıkan ağ seçeneklerinden kapatmak istediğiniz ağ profilini seçin.
  • “Microsoft Defender Güvenlik Duvarı” başlığının altındaki ayarlama işaretini kapalı hale getirin.
  • Ayar değişikliklerinin uygulanması için bilgisayarınızı tekrar başlatmanız gerekiyor.
  • Sonuç olarak Windows Defender devre dışı bırakma sürecini tamamlamış oluyorsunuz.

Windows Defender nedir?

Wİndows Defender, bir sistemi makus hedefli yazılımlardan koruyan yazılım uygulamasıdır. Windows’un kullanıcılarına fiyatsız olarak sunmuş olduğu bu program, belgelerinizi virüslerden ve makus hedefli ataklardan korumak için bir tahlildir.

Defender, Windows sürümlerinde yüklü olarak yer alır. Bu uygulama tehditleri tam olarak yok etmez. Sadece tehlikeyi belirleyerek kullanıcıya bildirir. Sonrasında ise sorun ortada kalkana kadar sistemi karantinaya alıyor.

Windows Defender müdafaa için kâfi mi?

Güvenlik müdafaası, ebeveyn kontrolü, gerçek vakitli tehdit algılaması ve fiyatsız olması bakımından Windows Defender öne çıkıyor. Lakin öbür yazılım programlarıyla karşılaştırıldığında birden fazla kişinin programı devre dışı bırakmayı tercih ettiğini görmek mümkündür.

Gerçek vakitli olarak müdafaanın tam olmaması, kullanışsız bir arayüzü bulunması, VPN ve şifre yönetici hizmetinin olmaması üzere nedenlerden ötürü yetersiz kalıyor. Şayet sizler de devre dışı bırakmayı düşünüyorsanız birinci olarak bilgisayarınız için farklı bir antivirüs yazılımı kurduğunuzdan emin olmanız gerekiyor. Zira öbür türlü olduğunda bilgisayarınız tehditlere karşı savunmasız kalacaktır.


İlginizi Çekebilir

Meta’da skandal: Instagram, taciz karşısında sessiz kalıyor!

Dijital Nefretle Çaba Merkezi, Instagram kullanıcılarının bildirilerini bahis alan bir araştırma yaptı. Araştırma sonuçlarına nazaran Instagram ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.