Anasayfa / Alışveriş / WhatsApp’ın yeni masaüstü uygulaması yayınlandı! Nasıl indirilir?

WhatsApp’ın yeni masaüstü uygulaması yayınlandı! Nasıl indirilir?

WhatsApp, Windows işletim sistemli bilgisayarlar için yeni masaüstü uygulaması geliştirdi. İtalyan bir site tarafından fark edilerek ayrıntılandırılan uygulama, UWP (Evrensel Windows Platformu) tabanlı olmasıyla öne çıkıyor. Test basamağı halihazırda devam eden yeni WhatsApp’ın Beta sürümü Microsoft Store üzerinden kullanıma açıldı.

Kozmik Windows Platformu, Microsoft’un geliştirdiği bir uygulama mimarisi. Bu mimariyle, programların her biri için tekrar yazılmaya gerek kalmadan Windows 10, Windows 11, Xbox One üzere platformlarda sıkıntısız çalışması amaçlanıyor. WhatsApp’ın UWP uygulaması geliştirdiği de uzun müddettir biliniyordu, nihayet hayata geçti.

UWP tabanlı WhatsApp masaüstü uygulamasının tasarımı yenilendi

Yeni WhatsApp masaüstü uygulamasının tasarımı, şu anda kullanılan klasik sürüme kıyasla büsbütün farklı. Bu uygulamada göze çarpan birinci ayrıntı; WhatsApp’ın alışılageldik yeşil renkleriyle donatılmaması. Hem sohbet ekranında hem de ayarlar, kişi bilgileri üzere kısımlarda beyaz-gri yüklü renkler bizi karşılıyor. Ayrıyeten eski uygulamayla ortasında özellik farkları da var.

  • Buradaki linke tıklayarak WhatsApp Beta’yı Microsoft Store’da açın.
  • “Get” yahut “Al” butonuna tıklayın.
  • Akabinde “Yükle” seçeneğine basarak bilgisayarınıza indirin.
WhatsApp Beta, Çoklu Aygıt gerektiriyor

Yeni WhatsApp masaüstü uygulamasının eskisiyle ortasındaki en büyük farklardan bir tanesi de; çoklu aygıt programını zarurî tutması. WhatsApp’ı birebir anda dört aygıtta kullanmanızı sağlayan ve internet ihtiyacını ortadan kaldıran bu özellik, geçtiğimiz hafta herkese açılmıştı. Ayarlar > Bağlı Aygıtlar kısmından sizler de çoklu aygıta katılabilirsiniz.

Katıldıktan sonra Bağlı Aygıtlar kısmında ‘Cihaz Bağla’ seçeneğine tıklayın. Akabinde WhatsApp Beta uygulamasında gördüğünüz QR kodunu okutun. Bunu yaptığınızda, akıllı telefonunuzdaki iletilerin hepsi bilgisayar ile senkronize olacaktır. Artık WhatsApp’ı olağan bir halde kullanmaya devam edebilirsiniz.

UWP (Evrensel Windows Platformu) asgarî Windows 10 gerektiriyor. Bu da UWP tabanlı yeni WhatsApp masaüstü uygulamasını Windows 10’dan aşağı sürümlere yükleyemeyeceğiniz manasına geliyor. Bu ortada WhatsApp Beta’nın şimdi test evresinde olması nedeniyle kararlı çalışmayabileceğini hatırlatmakta yarar var. Apansız çökme sorunu yaşayabilirsiniz.

Şayet WhatsApp’ı kullanırken çıkacak mümkün bir sorun sizi önemli manada makus etkileyecekse, yeni uygulamayı şimdilik yüklememenizde yarar var. İlla denemek istiyorsanız, haberde paylaşılan linke tıklayıp indirebilirsiniz. Ayrıyeten kullanım tecrübelerinizi de aşağıdaki yorumlar kısmında paylaşabilirsiniz.


İlginizi Çekebilir

Meta’da skandal: Instagram, taciz karşısında sessiz kalıyor!

Dijital Nefretle Çaba Merkezi, Instagram kullanıcılarının bildirilerini bahis alan bir araştırma yaptı. Araştırma sonuçlarına nazaran Instagram ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: