Anasayfa / Alışveriş / WhatsApp Web kullanıcıları için müjde: Kod doğrulama özelliği

WhatsApp Web kullanıcıları için müjde: Kod doğrulama özelliği

WhatsApp, beta sürümleriyle yeni özellikler sunmaya devam ederken, Meta yeni bir WhatsApp özelliği ile karşımıza çıktı. Buna nazaran Meta, WhatsApp Web kullanıcıları için inançlı temas tasaları için değerli bir adım attı. Meta, kendi blogunda mevzu hakkında epey ayrıntılı bir makale yayınladı. Pekala lakin WhatsApp Web için kod doğrulama özelliği nedir ve nasıl çalışır?

WhatsApp Web kullanıcıları için kod doğrulama özelliği geldi

Pandemiyle birlikte değişen internet alışkanlıkları WhatsApp kullanıcıları için de birtakım alışkanlıkları değiştirmeye başladı. Son iki yılda WhatsApp Web kullanıcı sayısında yaşanan artış sonrası Meta, bu platformda güvenlik tedbirlerini artırma kararı aldı.

Meta, WhatsApp Web kod doğrulama için Cloudflare ile ortak çalıştı

Bu manada Meta, WhatsApp Web sürümü için Cloudflare ile özel bir kriptografik doğrulama sağlayan bir tarayıcı eklentisi hazırladı. Bu WhatsApp Web tarayıcı eklentisi, ilişkinizin inançlı olup olmadığını denetlemeye yarıyor. Bildiğiniz üzere WhatsApp, daima WhatsApp Web kullananlar için bir yenilik yapmış ve karekodla daima giriş yapmaya son vermişti. Lakin bu metot daha süratli biçimde bağlanmayı sağlasa da kimi güvenlik sıkıntılarını da beraberinde getiriyor.

WhatsApp, bir periyot yeni kullanıcı kontratı ile reaksiyon çekmiş olsa da uçtan uca şifreleme özelliği sunan az sayıda iletileşme uygulamasından biri. Uygulama tarafında üçüncü taraf bir uygulamanın erişimini kısıtlayan Meta, WhatsApp Web tarafında ise tasaları gidermek için bu adımı attığını açıkladı. Bu manada tarayıcı üzerinde yapılan görüşmeler şifrelense de temasın ne kadar inançlı olduğu bu mesajlaşmanın kapalılığı açısından kıymetli.

WhatsApp Web kod doğrulama özelliği nasıl çalışıyor?

WhatsApp Web kodu doğrulama özelliği ise, temasınızın ne kadar bâtın ve emniyetli olduğunu ölçmeye yarayan bir tarayıcı eklentisi. Bu eklenti, WhatsApp Web her açıldığında çalışıyor ve ilişkinizin emniyetli olup olmadığını renklerle ve simgelerle anlatıyor.

WhatsApp Web ve doğrulama kodlarının manaları
  • Yeşil doğrulama simgesi: WhatsApp Web sunucuları ve Cloudflare sunucuları ortasında yapılan kod doğrulamanın başarılı ve temasınızın inançlı ve kapalı olduğu manasına geliyor.
  • Turuncu doğrulama simgesi: Sayfanızı yenilemeniz gerekebilir. Fakat bu kusur devam ediyorsa diğer bir tarayıcı uzantısının kod doğrulama için müdahalede bulunma ihtimali de var. Bu manada WhatsApp Web doğrulama eklentisini durdurmanız öneriliyor.
  • Kırmızı doğrulama simgesi: Kod doğrulama simgesi kırmızı görünüyorsa, WhatsApp Web doğrulama koduyla ilgili mümkün bir güvenlik sorunu ortaya çıkmış olma ihtimali yüksek. Bu durumda temasınızın inançlı ve kapalı olup olmadığını denetim etmeniz öneriliyor.

WhatsApp Web doğrulama özelliği tıpkı vakitte açık kaynaklı olarak GitHub üzerinde yayınladı. Meta bu manada bu Cloudflare üzerinden kod doğrulama yapan özelliği başka geliştiricilere de açmış oldu.

Siz bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi SDN Forum‘daki ilgili mevzuda bizlerle paylaşmayı unutmayın!


İlginizi Çekebilir

Meta’da skandal: Instagram, taciz karşısında sessiz kalıyor!

Dijital Nefretle Çaba Merkezi, Instagram kullanıcılarının bildirilerini bahis alan bir araştırma yaptı. Araştırma sonuçlarına nazaran Instagram ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: