Anasayfa / Alışveriş / WhatsApp, Telegram’dan bir özelliği daha aşırıyor!

WhatsApp, Telegram’dan bir özelliği daha aşırıyor!

WhatsApp, geçen yıl kullanıcılarına kabul ettirdiği zımnilik kontratının akabinde hayli itimat kaybettirdi. Bunun akabinde Telegram ve Signal üzere küçük uygulamalar, WhatsApp rakibi olarak anılmaya başlamıştı. Hasebiyle WhatsApp, rekabetin getirdiği baskı sonucunda rakiplerinde olup kendisinde olmayan özelliklerin yerini dolduruyor. Bu boşluk doldurma maratonunun yeni durağı muhakkak oldu.

WhatsApp, kümelere anket özelliğini getiriyor

Telegram’da uzun müddettir bulunan anket özelliği, bilhassa geniş çaplı kümelerde oldukça kullanılıyor. Bilhassa de binlerce kişinin olduğu kanalları düşündüğümüzde anketler olmazsa olmaz bir özellik. WhatsApp kümeleri, Telegram kanalları kadar geniş çapta olmasa da 50 kişilik kümelerde bile bir şeylerin tartışılması gerekebilir. Artık kümedeki üyelere bir mevzuda danışmak istediğinizde herkesi etiketlemek zorunda değilsiniz.

WABetaInfo’nun raporladığına nazaran, WhatsApp’ın erken iOS betasında anketler özelliği göründü. Ama bu özelliği WhatsApp Beta’da görüntülemek şimdi mümkün değil. Zira özelliğin hala geliştirilme kademesinde belirtiliyor ve kullanıcıların buna erişmesi mümkün değil. Tekrar de paylaşılan ekran imajı, bize fikir veriyor:

WhatsApp uygulamasına gelecek anket özelliği ile ilgili bilmeniz gereken bir şey de uçtan uca şifrelendikleri. Yani ankete verdiğiniz yanıtlar ve anketin kendisi, yalnızca küme iştirakçileri tarafından görülebilir olacak. Olağan, iştirakçilerden biri anketin ekran manzarasını alabilir ya da iletisi yönlendirebilir. Lakin işin WhatsApp’a düşen kısmının inançlı formda yürütüldüğünü söyleyelim.

Hatırlarsanız geçen yıl gündem olan WhatsApp’ın yeni zımnilik kontratında, kimi bilgilerin başka Meta şirketleri ile paylaşılabileceğinden bahsedilmişti. Bu özellik uçtan uca şifrelendiği için WhatsApp ya da Meta, sizin anketlere verdiğiniz yanıtları görüntüleyemez. İçiniz rahat olsun, anketlere verdiğimiz yanıtları reklamlarda kullanmayacaklar.

Özelliğin ne vakit geleceği bilinmese de geliştirilme etabında olduğu için pek optimist olamayacağız. WhatsApp’ınızda bu özelliği görmeniz yeterli ihtimalle birkaç hafta sonra olacak.


İlginizi Çekebilir

Meta’da skandal: Instagram, taciz karşısında sessiz kalıyor!

Dijital Nefretle Çaba Merkezi, Instagram kullanıcılarının bildirilerini bahis alan bir araştırma yaptı. Araştırma sonuçlarına nazaran Instagram ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: