Anasayfa / Alışveriş / WhatsApp kümelerine kısıtlama! Yanlış bilginin önüne geçilecek

WhatsApp kümelerine kısıtlama! Yanlış bilginin önüne geçilecek

Anlık iletileşme uygulaması WhatsApp, bilhassa pandemi devrinde ve Ukrayna-Rusya savaşında sıkça kulllanılan çoklu bildiri iletme özelliğine kısıtlama getiriyor. Birinci olarak 2009 yılında kurulan haberleşme uygulamasında her gün 100 milyardan fazla bildiri gönderiliyor. Ayrıyeten platformun dünya çapında 2 milyardan fazla etkin kullanıcısı mevcut.

En çok kullanılan iletileşme platformu olmasından kaynaklı WhatsApp’ta spekülatif haber ziyadesiyle mevcut. Bu haberlerin yayılması, hem kullanıcıların faal olmasından hem de uygulamanın özelliğinden ötürü çok çabuk oluyor. Bu durumun önüne geçmek isteyen uygulaması çoklu bildiri iletme özelliğinin kullanımına hudut getiriyor. Pekala bu sınırlama nasıl olacak? Haberin detaylarına daima birlikte göz atalım.

WhatsApp, çoklu bildiri iletme kısıtlamasının ayrıntılarını genişletiyor!

WhatsApp, birinci olarak 2019 yılında yanlış bilgi yayılımını engellemek ismine çoklu ileti iletmeyi beş kişi ile sonlandırmıştı. Uygulama daha sonra bu limiti beşten teğe indirdi. Artık ise gerek savaş nedeniyle gerekse bilgi yanlışını önlemek ismine bildirilerin tek bir küme sohbeti ile iletilmesini kısıtlıyor.

WhatsApp Android için Beta 2.2.2.7.2 sürümünde, bir bildirisi birden fazla küme sohbetine iletmeye çalıştıklarında “Yönetilen iletiler sırf bir küme sohbetine gönderilebilir.” uyarısı görüldü. Bu işlevin kullanıma sunulması, spekülatif haberlerin önüne geçerken toplu olarak yapılan duyuruları engelleyecek.

Siz okuyucularımız WhatsApp’ın küme sohbetlerine çoklu bildiri iletmeyi engellemek istemesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce bu özellik yanlış haber yayılmasının önüne geçer mi? Niyetlerinizi yorum yapabilir ya da SDN Forum‘da payalaşabilirsiniz.


İlginizi Çekebilir

Meta’da skandal: Instagram, taciz karşısında sessiz kalıyor!

Dijital Nefretle Çaba Merkezi, Instagram kullanıcılarının bildirilerini bahis alan bir araştırma yaptı. Araştırma sonuçlarına nazaran Instagram ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: