Anasayfa / Alışveriş / Ukraynalı askerlerin Facebook hesapları çalındı: Uydurma teslim daveti

Ukraynalı askerlerin Facebook hesapları çalındı: Uydurma teslim daveti

Facebook’un çatı şirketi Meta’dan gelen yeni bir siber güvenlik raporuna nazaran, Rusya ve Belarus kaynaklı atak teşebbüsleri arttı. Facebook, hackerların bilhassa Ukrayna’nın askeri işçi hesaplarına saldırdığını ve orduya silah bırakma daveti yaptığını tabir etti.

Facebook’un üç aylık güvenlik raporu, Rusya ve Belarus’la irtibatlı olduğu tespit edilen saldırganların, siber casusluk ve toplumsal medya operasyonlarını ortaya koydu. Rusya’nın yalnızca fizikî olarak değil, tıpkı vakitte toplumsal medyadan da saldırdığı aktarıldı.

Ukrayna askerlerinin Facebook hesaplarına hack teşebbüsü

Meta’nın son raporunda Belarus ile ilgisi olduğu bilinen Ghostwriter kümesine atıfta bulunuldu. Ukrayna ordusu işçilerini gaye alan teşebbüslerini tespit eden Facebook, kullanıcıları e-posta yoluyla hedeflediğini söyledi.

Facebook’un açıklamasına nazaran küme, onlarca Ukrayna askeri çalışanının Facebook hesaplarını hacklemeye çalıştı. Birkaç akında ise bu gönderiler hesap sahiplerinden geliyormuş üzere göstererek “orduyu teslim olmaya çağıran” paylaşımda bulunuldu.

Meta, raporunda bu gönderilerin paylaşılmasını engellediğini söyleyerek şu açıklamayı yaptı:

“Aralık 2020’de kaldırdığımız ve Rus İnternet Araştırma Ajansı’nın (IRA) geçmişteki faaliyetleriyle kontaklı olduğunu gördüğümüz şahısların geri dönme teşebbüsünü tespit ettik ve Facebook’ta olmalarını engelledik.”

Meta, Rusya merkezli olduğu tespit edilen ve ekseriyetle Ukrayna’daki kullanıcıları nefret söylemi yahut zorbalık üzere ihlaller üzerinde yanlış bir halde rapor eden 200 hesaplı çeteyi de kaldırdığını açıkladı.

Güvenlik raporu ayrıyeten Ukrayna’daki savaşı, kullanıcıları dolandıran ve insanları dolandırıcılık ögesi olan web sitelerine yönlendirerek para kazanmaya çalışan on binlerce hesabı da deşifre etti. Meta bu sayfa ve kümeleri kaldırdığını söyledi.

Mart ayında Facebook, Rus devleti denetimindeki medyanın propagandasına karşı bir platform sunmak için Rusya’da faaliyet göstermeye devam etmeye çalışacağını söyledi. Lakin Rusya Facebook ve Instagram’ı yasaklarken, Twitter’ı yavaşlattı.

Pekala ya siz Ukrayna askeri Facebook hesaplarının hack akınlarına kurban gitmesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi SDN Forum‘da yahut yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!


İlginizi Çekebilir

Meta’da skandal: Instagram, taciz karşısında sessiz kalıyor!

Dijital Nefretle Çaba Merkezi, Instagram kullanıcılarının bildirilerini bahis alan bir araştırma yaptı. Araştırma sonuçlarına nazaran Instagram ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: