Anasayfa / Alışveriş / Ukrayna’dan görüntü paylaşan Twitter hesapları askıya alındı!

Ukrayna’dan görüntü paylaşan Twitter hesapları askıya alındı!

Rus birlikleri ve zırhlı araçları Ukrayna topraklarına girmeye başladı. Birtakım toplumsal medya hesapları, doğu Donbas ve Luhansk bölgelerinden manzara ve görüntüler paylaştı. Buna ek olarak, Kırım‘a gerçek ilerleyen Rus helikopterlerinin ya da hududa hareket eden tank tümenlerinin de manzaralarını paylaşarak değerli bir bilgi kaynağı oldu. Çatışma ağırlaştıkça, toplumsal medyadan alınan bu birincil gereci paylaşan birçok araştırmacı, Twitter hesaplarını bilinmedik formda askıya aldı.

Twitter genelindeki durum hakkında analistler açıklama yaptı

22 Şubat gecesi, OSINT araştırmacısı Kyle Glen, Glen’den gelen gönderiye nazaran hesabından 12 saat boyunca uzaklaştırıldı. Güvenlik Analisti Oliver Alexander da hesabının 24 saat içerisinde iki defa kilitlendiğini bildirdi. Öncü OSINT tertibi Bellingcat‘te bir analist olan Nick Waters tarafından derlenen bir tweet dizisi, daha fazla hesap askıya alma olayını listeledi.

Alexander, bir tweet’te kesin kural ihlali belirtilmemiş olsa da, hesabın Twitter kurallarını ihlal ettiği için kilitlendiğini belirten ileti içeren ekran imgesi paylaştı. Araştırmacılar, hesabın askıya alınmasının bir Rus işgali sırasında OSINT hesaplarını devre dışı bırakmayı amaçlayan toplu bir raporlama kampanyasının kesimi olabileceğine dair kaygılarını aktardılar.

Sözcüden de açıklama geldi

Twitter sözcüsü Elizabeth Busby yaptığı bir açıklamada, bu hesaplara kazara süreç yapıldığını ve koordineli bir kampanyanın kesimi olmadığını belirtti. Buna ek olarak şunları ekledi:

“Politikalarımızı ihlal eden yeni ortaya çıkan anlatıları proaktif olarak izliyoruz. Bu durumda yanlışlı bir dizi hesap üzerine yaptırım aksiyonu gerçekleştirdik. Bu aksiyonları süratle gözden geçiriyoruz. Etkilenen bir dizi hesaba erişimi proaktif olarak tekrar etkinleştirdik. Yanlışların koordineli bir bot kampanyası ya da toplu raporlamanın sonucu olduğu tezleri hakikat değil.”

Twitter sözcüsü Elizabeth Busby

Sizler mevzu ile alakalı neler düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi SDN Forum‘da bizlerle paylaşmayı unutmayın!


İlginizi Çekebilir

Meta’da skandal: Instagram, taciz karşısında sessiz kalıyor!

Dijital Nefretle Çaba Merkezi, Instagram kullanıcılarının bildirilerini bahis alan bir araştırma yaptı. Araştırma sonuçlarına nazaran Instagram ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: