Anasayfa / Alışveriş / Ukrayna’dan Apple’a övgü, Samsung’a hiciv!

Ukrayna’dan Apple’a övgü, Samsung’a hiciv!

Rusya’nın Ukrayna’ya açtığı savaş 1. ayını doldurdu. Bu süreçte ABD ve Birleşik Krallık başta olmak üzere birden fazla Avrupa birliği ülkesi tarafından Rus tarafına karşı getirilen ambargolar ve yasaklamalar tesirini göstermeye başladı. Ayrıyeten 100’den fazla teknoloji devi de bu yaptırımlara katıldıklarını ve faaliyetlerini kısmen yahut büsbütün durdurduklarını açıkladı. Ülkenin tanınan isimlerinden Mykhailo Fedorov ise tartışma yaratacak bir paylaşımda bulundu.

Mykhailo Fedorov, Apple’a teşekkür ederken Samsung’a neyi beklediğini sordu!

Ukrayna Başbakan Yardımcısı ve Dijital Dönüşüm Bakanı Mykhailo Fedorov, toplumsal medya hesapları üzerinden yaptıkları paylaşımlarla sıkça gündeme geliyor. Fedorov, bilhassa Twitter üzerinden attığı tweetler ile dünya başkanlarına ve teknoloji devlerine sesleniyor.

Geçtiğimiz ayın sonlarında, istekli hacker ordusu için Telegram kümesi oluşturan Ukrayna, katılmak isteyen bireyler için yeniden Mykhailo Fedorov’un toplumsal medya gücünü kullanmıştı. Bunun yanı sıra Fedorov’un kendisi de çip, araba, yazılım, akıllı telefon ve başka teknoloji kısımlarındaki şirketlere sık sık tweetler atarak Rusya’ya karşı Ukrayna’nın yanında yer almaları tarafında davetlerde bulunuyor.

Şu ana kadar Twitter üzerinden yapılan bu paylaşımların işe yaradığını ve kamuoyu takviyesi manasında hayli büyük bir dayanak topladığını söyleyebiliriz. Hatta birtakım ünlülerin ve şirketlerin Fedorov’dan teşekkür alabilmek için bu tip çalışmalara katıldığı da söyleniyor.

Bugün ise Fedorov, Twitter üzerinde üstte görebileceğiniz paylaşımı yaparak şunları söyledi:

Apple’a Apple Hisse hizmetlerini tüm Rus vatandaşları için büsbütün bloke ettikleri ve göstermiş oldukları takviye için teşekkür ediyorum.

Samsung, siz Samsung Hisse özelliğini tüm Ruslar için ne vakit devre dışı bırakacaksınız?

Fedorov tarafından yapılan bu paylaşım, takipçilerini ikiye bölmüş durumda. Zira bir kısım Rusların tamamının savaşı desteklemediğini, bu sebeple herkese uygulanan yasaklamaların haksızlık olacağını savunuyor.

Lakin öbür bir ağır basan görüş ise Rusya’da seçimle gelen siyasetçilerin herkes evet oyu vermemiş olsa bile Rus halkı tarafından seçildiğini, hasebiyle yasaklamaların herkesi kapsaması gerektiğini, fakat bu biçimde toplu bir baskı oluşturarak geri adım attırılabileceğini savunuyor.

Siz Mykhailo Fedorov ve yaptığı paylaşımlar hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi SDN Forum‘da yahut yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!


İlginizi Çekebilir

Meta’da skandal: Instagram, taciz karşısında sessiz kalıyor!

Dijital Nefretle Çaba Merkezi, Instagram kullanıcılarının bildirilerini bahis alan bir araştırma yaptı. Araştırma sonuçlarına nazaran Instagram ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: