Anasayfa / Alışveriş / Ukrayna, Rusya’nın bot hesaplarını çökertti! Çiftliklere baskın

Ukrayna, Rusya’nın bot hesaplarını çökertti! Çiftliklere baskın

Toplumsal medyanın endişeli düşü olan bot hesaplar, Rusya-Ukrayna savaşında da faal bir biçimde uzunluk gösteriyor. Fakat Ukrayna Güvenlik Servisi (SBU) tarafından paylaşılan son açıklamada, vatandaşları korkutmak için faaliyetlerde bulunan beş “düşman” bot çiftliğinin imha edildiği ortaya kondu.

Ukrayna’nın federal güvenlik ünitesinin açıklamasına nazaran bot çiftlikleri, Ukrayna vatandaşları ortasında paniğe yol açmak ve tıpkı vakitte çeşitli bölgelerdeki sosyopolitik durumu istikrarsızlaştırmak istiyordu. En az 100 bin hesabı denetim eden beş Rus çiftliği yok edilmiş durumda.

Ukrayna, Rusya yanlısı bot çiftliklerine baskın düzenledi

Ukrayna hudutları içinde tespit edilen bot çiftliklerini bastıklarını söyleyen SBU, 24 Şubat’tan bu yana geçersiz haber ve dezenformasyonda bulunduklarını söz etti. Rusya’nın Ukrayna işgali hakkında çalışan beş çiftliğin en az 100 bin hesapla paylaşım yaptığı öğrenildi.

Bot hesapları denetim eden çiftliklere baskın yaptıktan sonra açıklamalarda bulunan SBU, Rusya’yı suçlamayı ihmal etmedi. Rusya’nın “büyük ölçekli bilgi sabotajı” yürüttüğünü sav eden Ukrayna kurumu; çiftliklerin dört farklı bölgede (Kharkiv, Cherkasy, Ternopil ve Zakarpattia) olduğunu belirtti.

“Rusya tarafından yönetim edilen botlar, toplumsal medya hesaplarını işgalle ilgili çarpıtılmış haberler ve propaganda yapmak için kullanıldı.”

SBU yetkilileri tarafından düzenlenen baskınlar sonucunda 100’den fazla GSM ağ geçidi aygıtı, 10.000’e yakın SIM kart, dizüstü bilgisayarlar ve birtakım bilgi süreç ekipmanlarının ele geçirildiği lisana getirildi. Ukrayna hükümetinin paylaştığı fotoğraflarda ayrıyeten cep telefonu, USB şoför ve silah olması da gözlerden kaçmadı. Ancak SBU, rastgele bir tutuklama olup olmadığını açıklamadı.

Ukrayna Ulusal Haber Ajansı, savaşla ilgili uydurma bilginin yayılmasını önlemek için bir teyit botu geliştirildiğini duyurdu. Perevirka isimli bu bot sayesinde toplumsal medyadaki uydurma görüntüler, fotoğraflar ve başka paylaşımlar teyit edilebilecek.

Pekala ya siz Ukrayna tarafından kapatılan Rusya yanlısı bot çiftlikleri hakkında ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi ShiftDelete Net Forum ve yorumlar kısmında bekliyoruz.


İlginizi Çekebilir

Meta’da skandal: Instagram, taciz karşısında sessiz kalıyor!

Dijital Nefretle Çaba Merkezi, Instagram kullanıcılarının bildirilerini bahis alan bir araştırma yaptı. Araştırma sonuçlarına nazaran Instagram ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: