Anasayfa / Alışveriş / Twitter’ın yasaklı olduğu ülkeler

Twitter’ın yasaklı olduğu ülkeler

Toplumsal medya kullanımı yaygınlaşmaya devam ediyor. Bu platformlarda beşerler günlük yaşantılarından tutun yiyip içtiklerine kadar pek çok paylaşıyor. Lakin her ülke bu durumu güzel karşılamıyor. Birtakım ülkeler, güvenlik ya da prensip üzere nedenleri öne sürerek toplumsal medya kullanımını yasaklıyor. Biz de sizler için Twitter‘ı baz olarak toplumsal medya zıddı olan ülkeleri listeledik. İşte ayrıntılar…

Twitter Spaces’in Clubhouse özelliği sonunda devrede

Twitter’ı yasaklayan ülkeler

Twitter’a erişim manisi getiren ülkeler listesine baktığımızda birinci olarak Kuzey Kore‘yi görüyoruz. Saç kesitinden giysi stiline kadar birçok özgürlüğün kısıtlı olduğu ülkede natürel ki Twitter da yasak. Toplumsal medya platformlarının denetimini de her şey üzere ülkenin önderi Kim Jong-Un tarafından sağlanıyor.

Dünyanın fabrikası olan üretim ülkesi Çin, Twitter’ı ülkelerinde engelleyenler ortasında bulunuyor. Birebir vakitte ülkede Twitter’ın yanında Facebook ve YouTube da engelli durumda. Halk bunlar yerine devlet denetiminde olan Weibo, Renren ve Youku üzere mahallî platformları kullanıyor. Hatta bu platformlarda da ünlülerin ve zenginlerin gösteriş yapması yasak. Bu durum halkın tanınan kültürden bihaber halde yaşamasını sağlıyor.

Hindistan, Pakistan ve Bangladeş üzere az gelişmiş ya da gelişmekte olan ülkeler kategorisinde yer alan Asya ülkelerinde de durum birebir halde. Ekseriyetle siyasi nedenlerden ya da tanınan kültürden uzak tutmak için yapılan Twitter yasağı mevcut durumda.

Afrika ülkelerinde ise durum biraz karışık. Twitter, daha evvel Nijerya‘da yasaklıydı. Lakin Nijerya hükümeti, toplumsal medya özgürlüklerinin kısıtlandığı nedeniyle bu yasağı kaldırdı. Nijerya dışında on yedi tane Afrika ülkesinde Twitter yasaklı pozisyonda. Ama Nijerya’nın yasağı kaldırması başka ülkeler için de yeşil ışık yaktı.

Twitter’ın yasak haritası

Siz ülkelerin Twitter’ı yasaklaması hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce ülkeler için gerekli mi yoksa özgürlüğe karşı bir uygulama mı? Yorum yaparak fikirlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz…


İlginizi Çekebilir

Meta’da skandal: Instagram, taciz karşısında sessiz kalıyor!

Dijital Nefretle Çaba Merkezi, Instagram kullanıcılarının bildirilerini bahis alan bir araştırma yaptı. Araştırma sonuçlarına nazaran Instagram ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.