Anasayfa / Alışveriş / Twitter’dan Ukrayna-Rusya savaşı sonrası kuşkulu ve yanlış bilgi ile uğraş hamlesi!

Twitter’dan Ukrayna-Rusya savaşı sonrası kuşkulu ve yanlış bilgi ile uğraş hamlesi!

Ukrayna’da geçen hafta başlayan Rus işgali tüm şiddetiyle devam ediyor. Twitter ise Ukrayna-Rusya savaşı ile artan yanlış ve kuşkulu bilgi yayılımının önüne geçmek için vites yükseltti. Toplumsal medya platformu daha evvel başlattığı Birdwatch özelliği için birinci adımı ABD’de attı. Buna nazaran Twitter yanlış bilgiyi tedbire özelliği şimdilik kısıtlı bir kitleye sunulmaya başladı. Pekala lakin Twitter Birdwatch nedir ve nasıl yanlış bilgi ile çaba edecek?

Twitter, Birdwatch özelliği ile kuşkulu ve yanlış bilgi gayreti başlatıyor

Toplumsal medya platformu, birinci kez Ağustos ayında özelliği 10 bin kullanıcı üzerinde denemeye başladı. Bildiğiniz üzere internet büyük bir bilgi havuzu olmasının yanı sıra yanlış bilginin de en süratli yayıldığı mecra. Facebook, son iki yıldır yanlış bilgi ile uğraş için tüm dünyada fact check yani kuşkulu bilgi doğrulama kuruluşlarıyla birlikte hareket ediyor.

Twitter, Birdwatch özelliği ile kuşkulu ve yanlış bilgi ile aktif gayret etmenin peşinde

Twitter ise bu kuruluşlarla dirsek temasına devam etse de, Birdwatch özelliği ile farklı bir yola girdi. Buna nazaran platform, Birdwatch notları hazırlamak için akademisyen, bilim insanı üzere farklı meslek kümelerinden bir alıntı yazıcı küme kurdu. Bu manada kuşkulu ve yanlış bilgi içeren paylaşımların altına mevzu ile alakalı alıntı ve kısa bilgilerin yer aldığı bir Birdwatch notu karşımıza çıkıyor.

Birdwatch notu, uzman görüşü içerse de, Twitter kuşkulu haber ve paylaşımlarla gayret için bu notların farklı görüş kümeleri tarafından bilgilendirici olarak görülmesini kural koşuyor. Buna nazaran Birdwatch notları için birinci eleme, notları hazırlayan farklı görüşlerden kümeler ortasında yapıldı. Öne çıkan notları ABD’de birtakım kullanıcılara açan Twitter, bilhassa Birdwatch’a katkıda bulunanların seçtiği notların çok daha faydalı bulunduğunu açıkladı.

Twitter, resmi blogunda yaptığı açıklamada, Birdwatch notu ile sunulan kuşkulu ve yanlış bilgi içeren paylaşımların yüzde 20 ile yüzde 40 ortasında daha az tesirli hale geldiğine ortaya çıkardı. Bu manada Twitter Birdwatch özelliği ile kullanıcıların yanlış bilgi karşısında daha korunaklı olması planlanıyor.

Rusya-Ukrayna savaşı ile Twitter dahil olmak üzere bir çok toplumsal medya platformu iki taraflı bir yanlış bilgi bombardımanı altında kaldı. Bu manada Birdwatch içeren paylaşım sayısı da günde 50’de 150’ye kadar çıktı. Twitter’ın pandemide artan bilgi kirliliği sonrası gündeme getirdiği özelliği bu kriz sonrası daha da hızlandırdığı konuşuluyor.


İlginizi Çekebilir

Meta’da skandal: Instagram, taciz karşısında sessiz kalıyor!

Dijital Nefretle Çaba Merkezi, Instagram kullanıcılarının bildirilerini bahis alan bir araştırma yaptı. Araştırma sonuçlarına nazaran Instagram ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: