Anasayfa / Alışveriş / Twitter’dan şeffaflık raporu: Türkiye kaç kere bilgi talep etti?

Twitter’dan şeffaflık raporu: Türkiye kaç kere bilgi talep etti?

Her yıl sistemli olarak şeffaflık raporu yayınlayan Twitter, hükümetlerin yıl içerisinde kaç sefer bilgi talebinde bulunduğunu açıkladı. Twitter, şeffaflık raporunda Türkiye de dahil olmak üzere 69 ülke ile ilgili sayıları paylaştı. Yayınlanan rapor, Ocak ile Haziran 2021 tarihleri ortasındaki periyodu kapsıyor.

Twitter, raporda birinci defa yer alan Güney Afrika ve Filistin Devleti de dahil olmak üzere 2012’den bu yana 98 farklı ülkeden 26.200 hesap belirtilen hükümetlerden toplam 12.400 data talebi aldığını söyledi. Yıllık bazda, global hükümet bilgi taleplerinde yüzde 15’lik bir düşüş olduğu duyuruldu.

Twitter şeffaflık raporundaki bilgi teleplerinde ABD birinci sırada

ABD hükümeti tarafından gerçekleştirilen 3.026 talep, Twitter hesapları ile ilgili toplam talebin yüzde 27’sini oluşturuyor. Husus hakkında açıklama yapan Twitter, ABD hükümeti tarafından yapılan bilgi taleplerinin yüzde 68’ine büsbütün yahut kısmen uyduklarını belirtti.

En çok talepte bulunan kurumların Federal İstihbarat Ofisi, ABD Adalet Bakanlığı ve ABD Zımnî Servisi olduğu raporda yer alıyor. Geçtiğimiz yıl bilgi talebi sıralamasında ikinci sıraya düşen ABD, yeni raporda tekrar birinciliğe yükseldi.

En çok bilgi talebinde bulunan ikinci ülke ise Hindistan olarak kayıtlara geçti. Global taleplerin yüzde 18’ini oluşturan Hindistan, yaklaşık 2.175 kere Twitter’dan bilgi istedi.

Listenin üçüncü sırasında Japonya yer alıyor. Bir evvelki periyoda kıyasla yüzde 3 daha az talepte bulunan Japonya’yı toplam 1.798 müracaat ile Fransa takip ediyor.

Türkiye ise Twitter’a toplamda 335 sefer bilgi talebi için başvurdu. Kaç adet hesap ile ilgili talepte bulunulduğunu da açıklayan şirket, Türkiye’nin 1.500 Twitter hesabı için kendilerine ulaştığını açıkladı.


İlginizi Çekebilir

Meta’da skandal: Instagram, taciz karşısında sessiz kalıyor!

Dijital Nefretle Çaba Merkezi, Instagram kullanıcılarının bildirilerini bahis alan bir araştırma yaptı. Araştırma sonuçlarına nazaran Instagram ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: