Anasayfa / Alışveriş / Twitter’dan Rusya’nın sansürüne değişik tahlil

Twitter’dan Rusya’nın sansürüne değişik tahlil

En az 144 milyon nüfusa sahip olan Rusya’da yaklaşık 110 milyon toplumsal medya kullanıcısı bulunuyor. İki haftadır devam eden Ukrayna – Rusya savaşında Putin idaresine hal alarak Rus medyasına çeşitli yaptırımlar uygulayan toplumsal medya devleri Facebook ve Twitter, geçtiğimiz günlerde ülkede yasaklandı.

Bunun üzerine Rusya’da, yasaklı sitelere girilebilmesini sağlayan VPN yazılımlarına yönelik talepte fevkalâde bir artış gözlemlenirken, Twitter sansüre pek de alışılmadık bir tahlil buldu. Toplumsal medya şirketi, Tor ağı üzerinden erişilebilen onion uzantılı web sürümünü kullanıma açtı.

Twitter, onion hizmeti başlattı

Twitter onion servisine, Tor ağını destekleyen bir tarayıcı aracılığıyla https://twitter3e4tixl4xyajtrzo62zg5vztmjuricljdp2c5kshju4avyoid.onion linki üzerinden erişilebiliyor. Servisin geliştirme sürecinde misyon alan yazılım mühendisi Alec Muffett, hususla ilgili açıklamasında şunları söyledi:

Benim için şimdiye kadarki en değerli ve uzun vakittir herkesin beklediği tweeti paylaşıyorum. Twitter ismine, yeni Tor onion servisini duyurmaktan memnunluk duyuyorum.

Twitter’ın her zamanki internet sitesine de halihazırda Tor ağı ile erişilebilirken, yeni sürüm sayesinde toplumsal medya platformunun yasaklandığı ülkelerde yaşayan kullanıcılar sansüre takılmadan Twitter’a girebilecekler.

Paylaştığı tweette 2014’ten beri Twitter’ın onion özel sürümünü geliştirme fikrini düşündüğünü söyleyen Alec Muffett, bunu hayata geçirebildiği için çok keyifli olduğunu ve Tor ağının kullanıcılara daha fazla güvenlik ve kapalılık sağlayacağını belirtti.

Onion, ekseriyetle Dark Web’de yasa dışı faaliyetler yürütmek gayesiyle kullanılıyor. Bunun en temel sebeplerinden bir tanesi ise; bu alan ismi sayesinde sunucu ile bilgisayar ortasındaki ilişki trafiğini şifreleyerek kullanıcı takibinin engellenebilmesi. Onion sitelerine internet servis sağlayıcılarının sunduğu DNS ilişkisiyle ve Chrome, Firefox üzere bilinen tarayıcılarla erişilemiyor.

Sizler bu mevzuda neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorum kısmında yahut SDN Forum’da paylaşabilirsiniz.


İlginizi Çekebilir

Meta’da skandal: Instagram, taciz karşısında sessiz kalıyor!

Dijital Nefretle Çaba Merkezi, Instagram kullanıcılarının bildirilerini bahis alan bir araştırma yaptı. Araştırma sonuçlarına nazaran Instagram ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.