Anasayfa / Alışveriş / Twitter’dan Rusya ve Ukrayna için yeni karar!

Twitter’dan Rusya ve Ukrayna için yeni karar!

Geçtiğimiz günlerden beri devam eden Ukrayna-Rusya krizinde toplumsal medyanın rolü gittikçe kıymetli hale geliyor. Toplumsal medya platformları da krize ait yeni kararlar almaya devam ediyor. Twitter’dan bölgede devam eden taarruzlarla ilgili yeni bir adım geldi.

Toplumsal medya devi Twitter, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali nedeniyle Rusya ve Ukrayna’daki reklamları askıya aldığını duyurdu. Toplumsal medya şirketi kararın, kamu güvenliği bilgilerinin ön plana çıkmasını sağlamak için verildiğini yazdı.

Twitter, Rusya ve Ukrayna’da reklam göstermeyecek

Twitter tarafından paylaşılan bilgilendirme yazısında, “Kritik kamu güvenliği bilgilerinin yükseltilmesini ve reklamların bu bilgilerin olumsuz etkilememesini sağlamak için Ukrayna ve Rusya’daki reklamları süreksiz olarak duraklatıyoruz” tabirlerine yer verildi.

Twitter, reklam kısıtlamasına ek olarak, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı yürüttüğü savaşla ilgili birkaç adımı daha duyurdu. Toplumsal ağ, değişikliklerin yanı sıra kullanıcıların bilgilerini bâtın tutmalarına yardımcı olmak için bir dijital güvenlik kaynağı sayfası da oluşturdu.

Twitter paylaştığı tweet dizisinde, savaşla ilgili yanlış bilgi paylaşan bot hesapların inceleneceği söz edildi. Platform, manipülasyonu tespit etmek için tweetlerin proaktif olarak gözden geçirileceğini ve ayrıyeten Ukrayna’daki çatışmayla ilgili yanlış bilgi sunan içeriğe karşı yaptırım uygulanacağını lisana getirdi.

Twitter, bu değişiklikleri Rus işgalinin üçüncü gününe girildiği sırada duyurdu. Şirket, kararların süratlice uygulamaya alındığının da altını çizdi.

Twitter dahil olmak üzere bütün toplumsal medya hizmetleri, savaşla ilgili değerli bir bilgi kaynağı olarak kullanılıyor. Hem Ukrayna hem de Rus hükümetleri tarafından dünyaya bilgi yaymak için de tercih ediliyor.

Örneğin Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenski ve ülkenin başka devlet kurumları hem Ukraynaca hem de İngilizce tweetler paylaşarak kamuoyunu bilgilendiriyor. Rusya ise bilgi paylaşımı için hükümet tarafından işletilen Twitter hesaplarını kullanıyor.

Twitter tarafından alınan reklam kararıyla ilgili görüşlerinizi yorumlar kısmında ve SDN Forum‘da bizimle paylaşabilirsiniz.


İlginizi Çekebilir

Twitter çalışanlarından olay yaratacak Elon Musk açıklaması

Elon Musk, Nisan ayında Twitter payı aldığını açıkladı. Satın alma sonrasında kimi Twitter çalışanları, Elon Musk ile ilgili niyetlerini lisana ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: