Anasayfa / Alışveriş / Twitter’dan bir yaptırım da Belarus’a geldi!

Twitter’dan bir yaptırım da Belarus’a geldi!

Rusya ile Ukrayna ortasındaki savaş maalesef sürüyor. Geçtiğimiz haftalarda askeri operasyon kararı alarak Ukrayna’ya işgal teşebbüsünde bulunan ve tenkitlerin odak noktası haline gelen Rusya’ya adeta bir yaptırım bombardımanı uygulanıyor.

Bunun dışında işgal teşebbüsünde Rusya’ya dayanak veren ülkelere de yaptırım uygulanmaya başlandı. Son olarak Twitter, Rusya’dakine emsal formda Belarus’a sansür uygulama kararı aldı.

Twitter, Rusya tarifesini Belarus’a da uygulayacak

Rusya, vermiş olduğu yanlışlı karar nedeniyle yansıların odağında. Bu kapsamda ülkeye yaptırım kararları birbiri arkasına gelmeye başladı. Bilindiği üzere işgal teşebbüsünün birinci günlerinde toplumsal medya devi Twitter, Rusya merkezli medya kuruluşlarına karşı caydırıcı bir tedbir alarak kimi paylaşımlara taraflı olabileceği münasebeti ile ikaz eklemeye başlamıştı.

Platform, kullanıcıların hakikat bilgiye ulaşabilmesi için sağlam ve bilgilendirici bir sayfaya link vererek mümkün bir manipülasyonun önüne geçmeyi başarmıştı. Görünüşe nazaran tıpkı durum bundan bu türlü Belarus için de geçerli olacak.

Twitter’ın site içi işleyişi konusunda bir numaralı isim pozisyonundaki Yoel Roth, bir mühlet evvel yapmış olduğu açıklamada Rusya’da olduğu üzere Belarus’taki devlet dayanaklı medya kuruluşları tarafından paylaşılan gönderilere ikaz eklemeye karar verdiklerini duyurdu. Bu kararın asıl gayesinin Ukrayna’daki işgalle ile ilgili gerçek bilgilerin öne çıkmasını sağlamak olduğu da tabir edildi.

Birebir vakitte Rusya’daki devlet takviyeli medya kuruluşlarının paylaşımlarına ikaz eklenmesinin akabinde bu çeşit gönderilerde yüzde 30’luk bir azalma meydana geldi. Bu sonucu bir muvaffakiyet olarak nitelendiren platform, emsal bir durumun Belarus’ta da yaşanmasını bekliyor.

Pekala siz bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce Twitter, Rusya’da olduğu üzere Belarus’ta da birebir sonuca ulaşabilecek mi? Görüşlerinizi yorumlar kısmından ya da SDN Forum‘da bizlerle paylaşmayı unutmayın.


İlginizi Çekebilir

Meta’da skandal: Instagram, taciz karşısında sessiz kalıyor!

Dijital Nefretle Çaba Merkezi, Instagram kullanıcılarının bildirilerini bahis alan bir araştırma yaptı. Araştırma sonuçlarına nazaran Instagram ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: