Anasayfa / Alışveriş / Twitter’da büyü hata! Şirket, kullanıcılardan özür diledi

Twitter’da büyü hata! Şirket, kullanıcılardan özür diledi

Twitter, geçtiğimiz haftalarda hayata geçirdiği yeni siyaseti ile gündeme geldi. Bireylerin isteği olmadan paylaşılan görüntü ve fotoğrafları kaldırmaya yönelik başlatılan çalışma, Twitter’ın yanlış kararlar vermesine sebep oldu.

Kapalılık prensiplerinde değişikliğe giren Twitter, artık fotoğraf ve görüntü paylaşımında istek temeline nazaran hareket edecek. Şirketin yeni siyasetini berbata kullanan birtakım şahıslar, gazetecileri ve araştırmacıları ihbar etti.

Twitter’ın yeni siyaseti ‘kötü emelli raporlara’ yenik düştü

Cuma günü yayınladığı yazı ile kullanıcılarından özür dileyen Twitter, “koordineli ve berbat niyetli rapor” ismi altında yapılan şikayetler sebebiyle birtakım hesapları kazara askıya aldığını açıkladı. Yanılgının düzeltildiğini belirten şirket, yeni kapalılık siyasetinin sağlıklı bir biçimde çalışması için inceleme başlattıklarının altını çizdi.

Bir küme çok sağcı aktivist tarafından yürütülen makus niyetli raporlama süreci sonucunda birtakım hesaplar askıya alındı. Kendileri ve destekledikleri kümeler hakkında bilgi paylaşımı yapan hesapları şikayet eden grup, kısa müddette gayesine ulaştı.

Yeni siyasette kimi istisnalar mevcut. Örneğin kamuya mal olmuş şahıslar ile ilgili yapılan kamu faydasına paylaşımlar, saklılık unsurunun kapsamında yer almıyor. Fakat yapılan paylaşım rastgele bir kişi yahut kuruluşu taciz etmek yahut korkutmak için olduğunda Twitter bu duruma müdahale edeceğini belirtiyor.

Husus hakkında açıklama yapan Twitter temsilcisi, “Kötü niyetli raporların sayısı azımsanmayacak kadar çok. Ne yazık ki uygulama gruplarımız bu mevzuda kusur yaptı ve birtakım hesapların askıya alınmasıyla sonuçlandı. Yaptığımız yanlışları bir daha tekrarlamamak için inceleme başlattık. Taciz ve korkutma gayesiyle yapılan paylaşımları engellemek için düzenlediğimiz siyasetimizi lütfen yanlışsız biçimde kullandığınızdan emin olun.” dedi.

Siz Twitter’ın yeni saklılık siyaseti hakkında ne düşünüyorsunuz? Kullanıcıların isteği olmadan yapılan paylaşımları kaldırması faydalı mı? Fikirlerinizi yorumlar kısmında belirtebilirsiniz.


İlginizi Çekebilir

Meta’da skandal: Instagram, taciz karşısında sessiz kalıyor!

Dijital Nefretle Çaba Merkezi, Instagram kullanıcılarının bildirilerini bahis alan bir araştırma yaptı. Araştırma sonuçlarına nazaran Instagram ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: