Anasayfa / Alışveriş / Twitter, Wordle spoiler’ı verenlere acımayacak!

Twitter, Wordle spoiler’ı verenlere acımayacak!

Beş harfli bir kelimeyi varsayım etmek için altı bahtınızın olduğu günlük söz oyunu Wordle, sonuçları gösteren sarı, gri ve yeşil kareleri paylaşan beşerlerle Twitter’da fırtınalar estirdi. Lakin günün bulmacasını çözen birtakım oyuncular, sonuçlarını Twitter’da paylaşarak pek çok oyuncuyu rahatsız etmeye başladı.

Wordle, oyundaki günlük karşılığın herkes için birebir olması ve günün sözünü iddia etmenin sizin için ne kadar kolay yahut sıkıntı olduğunu insanlara bildirmesiyle popülerliğini günden güne artırdı. Lakin Twitter, Wordle ile ilgili spoiler paylaşımları yapan birtakım hesapları banlamaya başladı.

Twitter, Wordle spoiler’ı veren botu engelledi

@wordlinator isimli bot hesap, insanların Wordle paylaşımlarına sonraki günkü maç için spoiler içeren bildirilerle karşılık verdi. Botun yaratıcısının kimliği şimdi belirlenmemiş olsa da, Twitter biyografisinde “Wordle palavrasını sona erdirmek için gelecekten gönderildim.” yazıyor. Bot, insanların tweetlerine spoiler vermekle kalmadı, tıpkı vakitte “Hayatına devam et”, “Övünmeyi bırak”, “Bu seni akıllı göstermez” üzere kaba bildiriler da içeriyordu.

Twitter, hesabı banlamak için bir neden belirtmemiş olsa da, Otomasyon Kuralları sayfası, istenmeyen iletiler gönderen kullanıcıları rahatsız etmeye karşı uyarır. Oyunun beş harfli bir kelimeyi iddia etmekle ilgili olduğu göz önüne alındığında, sonraki günün sözünü ortaya çıkarmak anlaşılır bir formda rahatsız edici görünüyor.

Geçtiğimiz günden bu yana hesap artık görüntülenemiyor ve sayfa Twitter kurallarını ihlal ettiği için askıya alındığını söylüyor. 2020 tarihli bir blog gönderisine nazaran Twitter’da botlara müsaade verilirken, ‘kamuya açık sohbeti baltalayan ve bozan’ davranışlar yasaktır.

Bu ayın başlarında Robert Reichel, Wordle’ın hangi kelimeyi seçeceğini bulmak için bilakis mühendislikte başarılı oldu. Yalnızca bu değil, tıpkı vakitte sonraki günün kelamının ne olacağını görmek için algoritmayı da kullandı. Ancak ne yazık ki birileri çalışmalarını Twitter’da spoiler yaymak için kullanıyor.


İlginizi Çekebilir

Meta’da skandal: Instagram, taciz karşısında sessiz kalıyor!

Dijital Nefretle Çaba Merkezi, Instagram kullanıcılarının bildirilerini bahis alan bir araştırma yaptı. Araştırma sonuçlarına nazaran Instagram ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.