Anasayfa / Alışveriş / Twitter uygulamadaki ‘karışıklığı’ gidermek için kolları sıvadı

Twitter uygulamadaki ‘karışıklığı’ gidermek için kolları sıvadı

Twitter taşınabilir uygulamasına iyileştirmeler yapmaya ve yenilikler katmaya devam ediyor. Şirket geçtiğimiz hafta Clubhouse rakibi Spaces (Türkiye’deki ismi: Sohbet Odaları) özelliğini genel kullanımına açtı. Evvelce asgarî 600 takipçi kuralı arayan toplumsal medya platformu, bu sonu ortadan kaldırdı. Herkesin sesli sohbet odası oluşturmasına müsaade verdi.

Twitter, Spaces özelliğini mobilde alt sekme çubuğuna da yerleştirdi. Bu dokunuşla birlikte çubukta en az 5 tane buton oldu. Lakin bu durum, Sohbet Odaları’nı kullanmayanlar tarafından beğenilen karşılanmadı. Gereksiz yere orada sabit durması nedeniyle tenkitlerin odağına yerleşti. Buna tahlil olarak Twitter’ın ‘sekmeleri özelleştirme’ üzerinde çalıştığı ortaya çıktı.

Twitter Blue aboneliği gerektirebilir

Halihazırda uygulamanın gezinme çubuğunda Ana Sayfa, Keşfet, Bildirimler ve İletiler simgeleri yer alıyor. Fakat Spaces ve Communities (Topluluklar) üzere yeni özelliklerle birlikte sekme çubuğunda karışıklık meydana geldi. Yazılım geliştiricisi Alessandro Paluzzi’nin keşfettiği yeni özellik sayesinde, gezinme çubuğunu dilediğiniz üzere özelleştirebileceksiniz.

Gezinme çubuğunu özelleştirme takviyesi yolda – Fotoğraf: Alessandro Paluzzi

Paluzzi, Ana Sayfa simgesi mecburî olmak suretiyle gezinme çubuğunun iki ila altı simge ortasında değiştirilebileceğini söyledi. Örneğin yalnızca Keşfet ve Bildirimler simgesini görmek istiyorsanız, başkalarını gizleyebileceksiniz. Bunun tam aksisi de mümkün olacak. Listeler, Yer İmleri, Profil, Gelire Dönüştürme üzere özelliklere erişebileceğiniz butonları sekmeye yerleştirebileceksiniz.

Savlara nazaran Twitter’ın yeni özelliği herkese açık olmayacak. Şirket sırf ‘Twitter Blue’ abonelerinin gezinme çubuğunu özelleştirmesine müsaade verecek. Aylık 2.99 dolar fiyatla satışı yapılan Blue, bildiğiniz üzere Twitter’ın ekstra özellikler sunduğu bir abonelik hizmeti. Ayrıcalıkları ortasında tweet geri alma, okuyucu modu, yer işareti klasörleri üzere fonksiyonlar var.

Twitter’ın abonelik hizmeti Blue’nun test çalışmaları sürüyor

Twitter Blue şu anda Kanada ve Avustralya’da erişime açık. Başka ülkelerde ne vakit kullanıma sunulacağına ait şirketten bir açıklama şimdi gelmedi. Şirketin geliştirmekte olduğu sekme çubuğunu özelleştirme dayanağıyla birlikte Blue’nun kullanım alanının da yaygınlaşabileceği varsayım ediliyor.

Pekala ya siz yeni özellik hakkında neler düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlara yazmayı unutmayın.


İlginizi Çekebilir

Meta’da skandal: Instagram, taciz karşısında sessiz kalıyor!

Dijital Nefretle Çaba Merkezi, Instagram kullanıcılarının bildirilerini bahis alan bir araştırma yaptı. Araştırma sonuçlarına nazaran Instagram ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: