Anasayfa / Alışveriş / Twitter, ünlü siyasetçinin düzmece profilini onaylanmış hesap yaptı!

Twitter, ünlü siyasetçinin düzmece profilini onaylanmış hesap yaptı!

Toplumsal medyanın hayatımızın her alanına nüfuz etmesiyle birçok ünlünün de bu platformlarda profil hesaplarına sahip olması kaçınılmaz hale geldi. Bilhassa son yıllarda siyasetçilerin de halkı birinci ağızdan bilgilendirmek için kullandığı bir mecra olan Twitter, bu defa hayli farklı bir olaya sahne oldu. Ünlü siyasetçinin uydurma profili, Twitter tarafından onaylanmış hesap olarak gösterildi.

Twitter, onaylanmış hesap projesini rafa kaldırmıştı

Birinci olarak 2016 yılında onaylanmış hesap opsiyonunu kullanıcılara sunan Twitter, bu sayede spor, magazin, basın ve siyaset alanında tanınmış simalarla birebir isimle açılmış hesapların tespit edilmesini hedefliyordu. Bu manada kullanıcılar; resmi web siteleri, kimlikleri ve resmi e-posta adresleri üzere gibi bilgileri Twitter’a ileterek mavi onay rozetine sahip olabiliyordu.

Yaklaşık bir sene sonra; 2017 yılında Twitter tarafından rafa kaldırılan onaylanmış hesap opsiyonu, geçtiğimiz Ekim ayında kısıtlı bir kitle için yine devreye sokulmuştu.

Norveç merkezli teknoloji sitesi NRKbeta‘nın haberine nazaran Twitter, Norveç Maliye Bakanı Trygve Slagsvold Vedum‘un uydurma hesabını ezkaza onaylanmış hesap yaptı. Durum fark edildiği sırada yalnızca 18 takipçisi olan hesap, toplumsal medya platformu tarafından hayli kısa bir müddet sonra askıya alındı. Norveç Maliye Bakanlığı da resmi bir açıklama yayınlayarak yaşanan yanlış anlaşılmayı doğruladı.

Norveç Maliye Bakanlığı, Vedum’un hiçbir vakit rastgele bir toplumsal medya hesabına sahip olmadığını ve kullanıcıların bu cins hesaplara prestij etmemesi gerektiğini söyledi.

Profil kapatılana kadar, Vedum’un partisinin politik görüşüne büsbütün alışılmamış ve hükümete hakaret eden tweet’ler gönderiliyordu. Yaşanan bu yanlış anlaşılmanın Twitter’ın idare grubundan değil, Norveç Ulusal Güvenlik Ajansı ve Başkanlık Ofisi’nin ihmalinden kaynaklandığı da itiraf edildi.

Pekala sizler yaşanan bu durum hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce de kullanıcılar hiç fark etmeden bu cins manüplasyonlar yapılıyor olabilir mi? Görüşlerinizi bizlerle yorumlar kısmında paylaşmayı ihmal etmeyin.


İlginizi Çekebilir

Meta’da skandal: Instagram, taciz karşısında sessiz kalıyor!

Dijital Nefretle Çaba Merkezi, Instagram kullanıcılarının bildirilerini bahis alan bir araştırma yaptı. Araştırma sonuçlarına nazaran Instagram ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.