Anasayfa / Alışveriş / Twitter, Ukrayna yanlışı nedeniyle özür diledi!

Twitter, Ukrayna yanlışı nedeniyle özür diledi!

22 Şubat gecesi Ukrayna’lı kimi toplumsal medya hesapları, doğu Donbas ve Luhansk bölgelerinden manzaralar paylaştı. Kırım‘a ilerleyen Rus helikopterleri ve hududa yaklaşan tankları görüntüleyen görüntüler Twitter tarafından kaldırıldı ve hesaplar askıya alındı. Kullanıcılar attıkları tweet’ler ile şikayetlerini lisana getirdi.

Platform, bu paylaşımları “yanlışlıkla” kaldırdığını söyleyip özür diledi. Hesaplar eski hallerine getirilip hesapların güvenliğinin nasıl sağlanacağı hakkında ipuçları da paylaştı. İşte ayrıntılar…

Twitter, özür dileyip Ukraynaca tweet paylaştı

22 Şubat gecesinden itibaren askıya alınan hesapların birçok, düzmece haber ve tezleri çürütmek için uğraşan Açık Kaynak İsihbaratı (OSINT) üyelerini içeriyordu. Bir OSINT araştırmacısı olan Kyle Glen, hesabından 12 saat uzaklaştırıldığını söyleyen bir tweet paylaşmıştı. Sebebi kesin olarak belirtilmeden hesabı 2 sefer askıya alınan araştırmacı, attığı tweet dizisinin altında bunun bir ekran imgesini paylaştı.

Hesabı askıya alınan kullanıcılar, birinci başta hesaplarının ya da gönderilerinin şikayet edildiğini düşünseler de Twitter Site Bütünlüğü Lideri Yoel Roth o denli olmadığını söyledi. Bu, paylaşılan gönderileri ‘manipüle edilmiş medyayı proaktif‘ olarak kıymetlendiren insan moderatörlerin bir kusuruydu. Twitter sözcüsü Elizabeth Busby, husus hakkında açıklama yaptı:

“Politikalarımızı ihlal eden yeni ortaya çıkan anlatıları proaktif olarak izliyoruz. Bu durumda yanılgılı bir dizi hesap üzerine yaptırım aksiyonu gerçekleştirdik. Bu aksiyonları süratle gözden geçiriyoruz. Etkilenen bir dizi hesaba erişimi proaktif olarak tekrar etkinleştirdik. Yanılgıların koordineli bir bot kampanyası ya da toplu raporlamanın sonucu olduğu tezleri yanlışsız değil.”

Twitter sözcüsü Elizabeth Busby

Bunun bir kusur olduğunu söyleyen Twitter, paylaştığı bir tweet ile kullanıcılara hesap güvenliklerini nasıl sağlayacaklarına dair Ukraynaca ipuçları da paylaştı. Yaşanan olayların da tesiriyle siber taarruzya uğradığından Ukrayna’daki haber ve manzara paylaşan toplumsal medya hesapları da tehlikede olabilir.


İlginizi Çekebilir

Meta’da skandal: Instagram, taciz karşısında sessiz kalıyor!

Dijital Nefretle Çaba Merkezi, Instagram kullanıcılarının bildirilerini bahis alan bir araştırma yaptı. Araştırma sonuçlarına nazaran Instagram ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: