Anasayfa / Alışveriş / Twitter Spaces herkese açıldı! Nasıl kullanılır?

Twitter Spaces herkese açıldı! Nasıl kullanılır?

Twitter Spaces, Kasım 2020’de hayatımıza girdi. Birinci olarak iPhone kullanıcılarının hizmetine sunulan özellik, daha sonra Android‘e ayak bastı. Toplumsal medya şirketi, Mayıs ayında yaptığı güncellemeyle Spaces’in kapsama alanını genişletmişti. 600 ve üzeri takipçiye sahip hesapların erişimine açmıştı. Ama bu hudut nihayet ortadan kalktı.

Twitter, Takviye sayfasından yayınladığı açıklamada “Spaces tüm Android ve iOS kullanıcılarına sunulmaya başlandı” bilgisini paylaştı. Platformda rastgele bir takipçi koşulu olmaksızın artık sesli odalar oluşturabileceksiniz. Spaces, Twitter’ın web sürümünde ise şimdi etkin değil. Şirket bu noktada çalışmalarına devam ediyor.

Twitter Spaces nasıl kullanılır?

Twitter, Spaces özelliğini Türkçe lisanında ‘Sohbet Odaları’ ismiyle karşımıza çıkardı. Lakin çalışma mantığı bakımından hiçbir şey değişmedi. Android yahut iOS telefonunuzda Twitter taşınabilir uygulamasını açıp sağ alt köşedeki ‘Tweet Ekle’ düğmesine basılı tutun. Akabinde gelen seçenekler ortasındaki mor renkli simgeye tıklayın. Birinci sefer kullanıyorsanız Twitter size bir bilgilendirme yapar.

Sohbet Odaları oluşturduğunuz vakit varsayılan olarak herkese açık geliyor. Lakin engellediğiniz hesaplar katılamıyorlar. Bununla birlikte Twitter’da oturum açmayan yani odanızı anonim olarak görüntüleyen şahıslar konuşmanızı dinleyebiliyorlar. Dilerseniz 10 şahsa kadar konuşmacı ekleyebilirsiniz.

Twitter Spaces ile sohbet odası oluşturduğunuz vakit hesabınız yönetici durumuna geçiyor. İştirakçiler ortasından istediğiniz şahsa konuşma müsaadesi verebileceğiniz üzere susturmanız da mümkün. Ayrıyeten dilediğiniz hesapları sesli odadan tek tuşla kaldırabiliyorsunuz. Twitter tüm yetkiyi sizin elinize veriyor.

Sohbet Odası oluşturduktan sonra kendinize ‘Yardımcı’ da ekleyebilirsiniz. Yardımcılar odada konuşmacı belirleme vb. denetimleri yönetme yetkisine sahipler. Ek olarak odaya reaksiyon verebilir; ses dönüştürücü fonksiyonunu kullanarak sesinizin dinleyicilere farklı efektlerle aktarılmasını sağlayabilirsiniz. İstediğiniz vakit sol alt köşedeki “Mik. kapalı” butonuna basarak mikrofonu açıp kapatabilirsiniz.

Twitter yayın yapanlara nizamlı para ödeyecek

Twitter geçtiğimiz günlerde Twitter Spaces Spark Program ismini verdiği bir dayanak fonu duyurdu. Spaces platformu üzerinden nizamlı yayın yapanlara aylık olarak ödeme yapacağını belirtti. Programa katılmak için istenen koşulları ise şöyle sıraladı:

  • 18 yaş üzeri olmak
  • 5.000 ‘aktif takipçiye’ sahip olmak
  • ABD’de ikamet ediyor olmak
  • Haftada en az iki Spaces yayını yapıyor olmak

Programa uygun görülenler 2.500 dolarlık takviyeye ek olarak her ay 500 dolar Twitter’da reklam kredisi alacak. Bu fon şimdi Türkiye’de etkin değil. Fakat ilerleyen periyotlarda ABD dışına çıkmasıyla birlikte ülkemize de sıçrayabilir.


İlginizi Çekebilir

Meta’da skandal: Instagram, taciz karşısında sessiz kalıyor!

Dijital Nefretle Çaba Merkezi, Instagram kullanıcılarının bildirilerini bahis alan bir araştırma yaptı. Araştırma sonuçlarına nazaran Instagram ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: