Anasayfa / Alışveriş / Twitter, siber zorbalık tersi Güvenlik Modu özelliğinin kapsamını genişletti

Twitter, siber zorbalık tersi Güvenlik Modu özelliğinin kapsamını genişletti

Toplumsal medya aracılığıyla siber zorbalık ve dijital taciz, internetin en kıymetli problemlerinin başında. Devletler vatandaşların çevrim içi ortamda inançta kalmaları için gerekli yasal düzenlemeleri yapıyor. Fakat makûs niyetli şahıslar, toplumsal ağların kurallarını dahi atlatmayı başararak (sahte hesap açma gibi) zorbalığa devam ediyor.

Toplumsal medya şirketleri ise internet güvenliği sorununa özel olarak ağırlaşmış durumda. Twitter, ziyanlı yahut makûs gayeli tweetlere maruz kalmanızı engellemek gayesiyle geliştirdiği Güvenlik Modu özelliğinin kapsamını genişletti. Birinci olarak Eylül ayında kullanıma sunulan mod şimdiye kadar beta (test) kademesindeydi.

Güvenlik Modu, siber zorbalık ile nasıl çaba edecek?

Twitter’ın Android, iOS ve Web sürümünde kullanılabilen Güvenlik Modu başlangıçta 750 kişinin erişimine açıktı. Eylül ayından beri beta süreci devam eden özelliği bugünden itibaren ABD, İngiltere, Kanada, Avustralya, İrlanda ve Yeni Zelanda’daki toplam Twitter hesaplarının yarısı kullanabilecek.

Şirket gelişmeyi resmi toplumsal medya hesabında duyurdu. Aylarca Güvenlik Modu’nu kullanan beta kullanıcılarından görüş ve teklifleri aldıklarını belirten Twitter, özelliği nasıl daha âlâ hale getirebileceği konusunda daha fazla geri bildirime gereksinim duyduğunu söyledi. Bu kapsamda modun kullanılabildiği ülke sayısını genişlettiğini kaydetti.

Güvenlik Modu, paylaştığınız bir tweete nefret içerikli yahut rahatsız edici rastgele bir karşılık veren hesapları işaretleyecek. İşaretlenen hesap sizi 7 gün boyunca takip edemeyecek. Fakat istisnai olarak, sık etkileşim kurduğunuz kullanıcılar Güvenlik Modu’ndan muaf olacaklar. Bu özelliğin geliştirilmesindeki temel hedef; siber zorbalık ve taciz ile çabayı hızlandırma.

Twitter inisiyatif de kullanacak

Bir Twitter sözcüsü Tatiana Britt, Güvenlik Modu ile alakalı açıklama yaptı. Britt, “Güvenlik Modu’nu Eylül ayında kullanıma sunmamızdan bu yana birtakım bireylerin istenmeyen etkileşimlerden kaçınma konusunda yardıma muhtaçlığı olduğunu öğrendik.” dedi. Artık ziyanlı yahut istenmeyen karşılıkları algoritmaların proaktif olarak işaretleyebileceğini de belirtti.

Bu özelliğin ne vakit genel kullanıma açılacağı maalesef şimdi bilinmiyor. Fakat her halükarda Güvenlik Modu, siber zorbalık ve dijital tacizi minimize etmek için değerli bir adım olarak yorumlanıyor. Pekala ya sizler bu mevzuda ne düşünüyorsunuz? Niyetlerinizi yorum kısmında yahut SDN Forum’da paylaşabilirsiniz.


İlginizi Çekebilir

Meta’da skandal: Instagram, taciz karşısında sessiz kalıyor!

Dijital Nefretle Çaba Merkezi, Instagram kullanıcılarının bildirilerini bahis alan bir araştırma yaptı. Araştırma sonuçlarına nazaran Instagram ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: