Anasayfa / Alışveriş / Twitter, kullanıcı bilgilerini satan ortağına rest çekti!

Twitter, kullanıcı bilgilerini satan ortağına rest çekti!

Twitter, iki faktörlü kimlik doğrulama iletilerini kullanıcılarına gönderen şirket ile olan iş bağını sonlandırıyor. ABD Senatörü Ron Wyden’a yaptığı açıklamada Twitter, İsviçre merkezli bir teknoloji şirketi olan Mitto AG ile çalışmaktan vazgeçtiğini duyurdu ve medyadan gelen kimi haberlerle kararını destekledi.

ABD Senatörü Ron Wyden tarafından verilen bilgilendirmeye nazaran Twitter, kullanıcılarına iki faktörlü kimlik doğrulama kodları sağlamak için Mitto AG’nin hizmetlerini kullanmayacak. İsviçreli teknoloji firması Mitto’nun kurucu ortaklarından birinin, şirketin kısa bildiri gönderdiği bireylerin telefonlarını gizlice dinlediği argüman edilmişti.

Twitter, iki faktörlü kimlik doğrulama sağlayıcısıyla yollarını ayırdı

Mitto AG, kimi büyük şirketlerin yalnızca 2FA kodlarını değil, tıpkı vakitte satış promosyonlarını ve randevu hatırlatıcılarını göndermek için kullandığı otomatik metin bildirilerinin yerleşik bir sağlayıcısıdır. Lakin Aralık ayında gündeme düşen bir gözetleme argümanı Mitto’nun iştiraklerine ziyan vermeye başladı. İsviçreli şirket ile yollarını ayırdığını duyuran son firma Twitter oldu.

Basında çıkan iddilara nazaran Mitto COO’su Ilja Görelik, nezaret teknolojisi firmalarının Mitto’nun ağlarına erişmesine müsaade verdi ve insanları izlemelerine imkan sağladı. Gözetleme yapan bu şirketler, devlet kurumlarıyla kontrat imzaladı. Mitto, Görelik’in gözetleme operasyonuyla hiçbir ilgisi olmadığını, fakat teknolojisinin ve işinin tehlikeye girip girmediğini belirlemek için bir iç soruşturma başlattığını söyledi.

Mitto’nun müşterileri ortasında Twitter’a ek olarak Google, WhatsApp, LinkedIn, Telegram, TikTok, Tencent ve Alibaba yer alıyor. Mitto’nun müşterilere Görelik’in artık firmada olmadığını söylediği bildiriliyor. Tekrar de bu gözetleme tezinin ortaya çıkmasından beri öteki birçok müşterinin Mitto ile bağlarını kestiği öne sürüldü.

Google üzere global şirketlerin ise Twitter’ı takip edip etmeyecekleri konusunda şimdi bir açıklama yapılmadı. Hususla ilgili görüşlerinizi yorumlar kısmında ve SDN Forum‘da bizimle paylaşabilirsiniz.


İlginizi Çekebilir

Meta’da skandal: Instagram, taciz karşısında sessiz kalıyor!

Dijital Nefretle Çaba Merkezi, Instagram kullanıcılarının bildirilerini bahis alan bir araştırma yaptı. Araştırma sonuçlarına nazaran Instagram ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: