Anasayfa / Alışveriş / Twitter harekete geçti: Hindistan başbakanına ‘Bitcoin’ saldırısı

Twitter harekete geçti: Hindistan başbakanına ‘Bitcoin’ saldırısı

Kripto paraları yasaklamak için yasal düzenleme hazırlığında olan Hindistan Hükümeti, bilgisayar korsanlarının maksadına oturdu. Başbakan Narendra Modi’nin 70 milyondan fazla takipçiye sahip olan ferdî Twitter hesabını ele geçiren hackerlar, tüm dünyayı şaşkına uğratan bir tweet attı.

Pazar günü gerçekleşen olayda, Hindistan Başbakanı Narendra Modi’nin Twitter hesabından ülkenin Bitcoin’i yasal olarak benimsediği söz edildi. Hükümetin kripto paralara yasak getirmek üzere olduğu bir periyotta sarf edilen bu kelamlar, kripto bölümünü şaşkına uğrattı. Fakat kelam konusu paylaşımın uydurma olduğu sonradan anlaşıldı.

Twitter, Narendra Modi’nin hesabını muhafazaya aldı

Başbakan Narendra Modi’nin profilinden atılan tweette Hindistan Hükümeti’nin, tamamını vatandaşlara dağıtmak üzere 500 BTC satın aldığı bilgisi verildi. Hesabın berbat niyetli şahıslar tarafından ele geçirildiği, Hindistan Başbakanlık Ofisi’nin duyurusu ile anlaşıldı. Ofis yaptığı açıklamada, Narendra Modi’nin hesabının kısa müddetliğine tehlikeye girdiğini belirtti.

Hesabın çalınması üzerine Twitter idaresi çabucak harekete geçti. Kısa müddet evvel Hindistan doğumlu Parag Agrawal’ın CEO koltuğuna oturduğu toplumsal medya şirketi, Başbakan Narendra Modi’nin hesabını garanti altına aldı. Başbakanlık Ofisi, Narendra Modi’nin Twitter hesabının ele geçirildiği mühlet zarfında atılan tüm tweetleri göz gerisi etmeleri konusunda vatandaşları uyardı.

Narendra Modi’nin hesabından atılan uydurma tweet, 200’den fazla beğeni ve 100’den fazla retweet aldı. Paylaşım silinmeden evvel ekran imajı alan birtakım kullanıcılar, bildirinin içeriğini toplumsal medyadan yayınladı. Manzarada şunlar yazıyor:

Hindistan, Bitcoin’i yasal ödeme aracı olarak resmen kabul etti. Hükümet resmi olarak 500 BTC satın aldı. Bunları ülkenin tüm sakinlerine dağıtacak

Hindistan, kripto para kullanımına mahpus cezası getirmeyi planlıyor

Yakın vakitte Hindistan Hükümeti, kripto paralarla alakalı yasal düzenlemeyi ülkenin parlamentosuna getirmeyi planlıyor. Kelam konusu düzenlemenin ayrıntıları, Reuters’ın ismi açıklanmayan bir kaynağı ile ortaya çıktı. Buna nazaran, hükümet kripto para kullanımına tutuklama buyruğu olmaksızın mahpus cezası getirecek.

Bununla birlikte yalnızca kripto para ile ödeme süreçleri değil; ferdi olarak madencilik, alım-satım vb. süreçler de yasaklanacak. Öte yandan hukukçulara nazaran hükümetin bu kararı NFT pazarına da büyük bir darbe vuracak.


İlginizi Çekebilir

Meta’da skandal: Instagram, taciz karşısında sessiz kalıyor!

Dijital Nefretle Çaba Merkezi, Instagram kullanıcılarının bildirilerini bahis alan bir araştırma yaptı. Araştırma sonuçlarına nazaran Instagram ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: