Anasayfa / Alışveriş / Twitter, bot hesapları ifşalamaya başladı

Twitter, bot hesapları ifşalamaya başladı

Twitter, uygun emelle oluşturulan bot hesapları anlamamızı sağlayacak yeni özelliğini dünya genelinde kullanıma açtı. Eylül ayında beta süreciyle hayatımıza giren yeni etiket sistemi başlangıçta 500 hesapta faal edilmişti. Artık bot hesap olduğunu açıkça belirten kullanıcılar, bu bilgileri Twitter profillerinde gösterebilecekler.

“Bot” sözü ekseriyetle troll olarak bilinen berbat gayeli hesaplarla özdeşleştirildiği için, olumsuz bir çağrışım yaratıyor. Fakat Twitter, faydalı bilgiler paylaşmak gayesiyle (deprem ihtarları, haber takibi, Kovid bilgileri gibi) oluşturulan yararlı botlar da olduğunu belirtti. Yeni özellik güzel ve makûs botların birbirinden ayrılmasını sağlayacak.

Twitter, hesabın bot olduğunu belirtecek

Bot hesabın Twitter profilinde küçük bir robot simgesiyle birlikte “Otomatikleştirildi” bilgisi yer alacak. Toplumsal medya platformu, kelam konusu botun asıl sahibinin kim olduğunu da belirtecek. Ayrıyeten “Otomatikleştirildi” ibaresi, botun hem eski tweetlerinde hem de yeni tweetlerinde herkese açık bir halde gözükecek.

Bu özellik, Twitter’ın API’si aracılığıyla oluşturulan bot hesapları destekleyecek. Twitter platformda faydalı bilgiler paylaşılması kaidesiyle botlara şahsen müsaade veriyor. Hatta şirketin bu şekil hesaplar için farklı bir siyaseti da mevcut.

Otomasyon kuralları başlıklı makalede bu siyasetler şöyle özetleniyor:

  • Tweetlerle otomatik olarak faydalı bilgiler yayınlayacak tahliller üretebilirsiniz.
  • İçeriğinizle ilgilenen kullanıcılara otomatik olarak karşılık veren yaratıcı kampanyalar yürütebilirsiniz.
  • Direkt Bildirilerde kullanıcılara otomatik olarak cevap veren tahliller üretebilirsiniz.
  • Kurallarımızla uyumlu olmak kuralıyla insanlara yardımcı olacak yeni şeyler deneyebilirsiniz.
  • Uygulamanızın, âlâ bir kullanıcı tecrübesi sunarak sıkıntısızca çalıştığından ve bu performansı ilerleyen vakitlerde da koruduğundan emin olmalısınız.

Twitter sözcüsü, bugünden itibaren küçük yahut büyük tüm bot hesaplarda kullanılmaya başlanan yeni sistem hakkında açıklama yaptı. Sözcü, “Twitter’daki tüm hesaplar kurallarımıza tabidir. Etiket sırf isteğe bağlı olduğundan, şu anda etiket kullanmayı seçen hesapları denetlemeyeceğiz. Bir hesabın kuralları ihlal etmesi durumunda, standart raporlama süreci işleyecektir.” dedi.

Pekala ya sizler yeni özellik hakkında ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorum kısmında yahut SDN Forum’da paylaşabilirsiniz.


İlginizi Çekebilir

Meta’da skandal: Instagram, taciz karşısında sessiz kalıyor!

Dijital Nefretle Çaba Merkezi, Instagram kullanıcılarının bildirilerini bahis alan bir araştırma yaptı. Araştırma sonuçlarına nazaran Instagram ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: