Anasayfa / Alışveriş / Twitter anketi sona erdi: Elon Musk vergi verecek mi?

Twitter anketi sona erdi: Elon Musk vergi verecek mi?

ABD‘de milyarderlerin vergi vermekten kaçınmasının önüne geçmek için, şimdi gerçekleşmemiş çıkarları vergilendirmeye yönelik olan yasama teklifi gündeme geldi. Akabinde Twitter üzerinde yaptığı paylaşımlarla sık sık gündeme gelen Elon Musk, 6 Kasım‘da platform üzerinde bir anket başlattı.

Vergi ödeyip ödemeyeceğine platformdaki şahısların karar vermesine müsaade vermenin kusursuz bir fikir olacağını düşünen Musk, sonuçlar hangi istikamette olursa olsun yerine getireceğini söyledi. Bunun üzerine yapılan ankete3 milyon 500 binin üzerinde kullanıcı katıldı.

Elon Musk kelamını tutacak mı?

Elon Musk, 2012 yılında Tesla‘nın 22.8 milyon dolarlık pay senedini alarak, o periyot için epey büyük bir yatırım yaptı. Akabinde şirketin CEO koltuğuna oturan iş adamının idaresinde Tesla‘nın pahası 1 trilyon dolara kadar ulaştı. Hasebiyle Musk‘ın payları de milyarlarca dolarlık bir bedele ulaştı.

Ancak Elon Musk, bu yatırımı haricinde şirketten rastgele bir maaş ve ikramiye almadığını açıkladı. Münasebetiyle devletin, şimdi nakite çevirmediği için aslında soyut bir yatırımdan hisse istemesinin çok mantıklı olmadığını söyledi. Lakin ankete katılan 3 milyondan fazla insan birebir fikirde değil.

Bugün sonuçlanan anketin akabinde iştirakçilerin yüzde 57.9‘u Tesla paylarının yüzde 10‘luk bir kısmını satıp vergi ödemesi gerektiğini söyledi. Öte yandan yüzde 42.1‘lik bir kısımsa, yapılan yatırımın şimdi sonuçlanmadığını ve paylarının muhakkak bir kısmını yahut tamamını sattığı vakit, o kadarlık kısım üzerinden vergi vermesi gerektiğine inandıklarını belirtti.

Aslında Musk da hayır oyu veren kullanıcıları üzere düşünüyor. Geçen ay, Senato Finans Lideri Ron Wyden‘ın getirdiği halka açık varlıklar üzerindeki gerçekleşmemiş yararları vergilendirme teklifini sert bir lisanla eleştirdi. Twitter üzerinden de aslında yapılan bu teklifin aslında milyarderleri değil, halkı amaç aldığını söyledi.

Elon Musk‘a nazaran kripto paralardan Wall Street borsacılığına kadar devlet, pek çok kişinin uzun vadeli yatırımları şimdi sonlanmadan vergisini almak istiyor, bunun içinde milyarderleri halkın önüne atıyor. Fakat bu yasa onaylanırsa, Twitter kullanıcılarının da belirlediği üzere Musk vergisini ödeyecek.

Haberi alan kripto para borsalarında yükseliş başladı!

Elon Musk‘ın paylarının satılacağı neredeyse katılaştı. Bu durumun akabinde kripto para borsasında da büyük bir yükseliş başladı. Bu sabah itibariyle Ethereum tüm vakitlerin en yüksek düzeyine ulaşarak kendi rekorunu tazeledi. Bitcoin de benzeri bir biçimde artışa geçerek 65 bin dolar bandının üstüne çıktı.

Alışılmış şimdi Musk‘ın bu payları muhakkak bir bireye mi satacağı yoksa tamamını kripto paraya mı çevireceği üzere sorular meçhul. Lakin sık sık bu piyasayla ismi anıldığı için attığı her adım orada dalgalanmalara sebep oluyor. Üstelik satacağı payların vergi borcuna gideceğini de unutmamak lazım. Yani yatırım yapmak için satılmayacak.

Siz bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce şimdi sonuçlanmamış bir yatırımın vergisi verilmeli mi? Yoksa kişinin mal varlığı milyarlarca dolara ulaşsa bile, verilmemeli mi? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!


İlginizi Çekebilir

Meta’da skandal: Instagram, taciz karşısında sessiz kalıyor!

Dijital Nefretle Çaba Merkezi, Instagram kullanıcılarının bildirilerini bahis alan bir araştırma yaptı. Araştırma sonuçlarına nazaran Instagram ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: