Anasayfa / Alışveriş / Twitch krizi büyüyor: Türk yayıncılardan #TemizTwitch çağrısı!

Twitch krizi büyüyor: Türk yayıncılardan #TemizTwitch çağrısı!

Twitch son yıllarda yayıncılarına karşı uyguladığı tartışmalı kısıtlamalarla sık sık gündem oldu. Platformun sıkı ve bazen hudut bozucu olan siyasetleri, kimi vakit yayıncıları öteki platformlara itmişti. Geçen ay Twitch’in hacklenmesiyle kirli çamaşırlar ortasında para aklama olayları da eklenmişti. Tüm bu krizlere karşı, Türk Twitch yayıncıları #TemizTwitch hashtagi ile Twitter’da seslerini duyurmaya başladı.

Twitch yayıncıları, kara para aklama krizi için protestoya başladı

Geçen ay Twitch’in hacklenmesiyle ortaya çıkan en tehlikeli datalardan biri, yayıncıların çıkarları olmuştu. Bu yarar raporlarıyla fark edildi ki platformda garip bir halde kimi yayıncılar çok fazla para kazanıyor. Anlık izlenmesi kimi vakit 100’ü geçmeyen yayıncıların binlerce dolar kazandığı fark edilince olarak yayıncılar protestoya başladı.

#TemizTwitch

Jahrein, ClumsyKitty ve PintiPanda üzere ünlü yayıncılar Twitter üzerinde başlattığı #TemizTwitch ile platformdaki para aklama skandallarının son bulmasını talep ediyor. Pek çok yayıncının ve izleyicinin argümanına nazaran Twitch, haksız çıkara karşı gerekeni yapmıyor ve bu durum işini emek vererek yapanları mağdur ediyor. Şimdi bu akşam başlatılan protestoya şimdiden pek çok yayıncı ve ünlü isim takviye verdi.

Başlayan ortak protesto kapsamında yayıncılar, 5 Kasım’a kadar yayın açmayacak. Ayrıyeten izleyicilerin de bu tarihe kadar platformu izlememesi için davet yapılıyor. Ünlü yayıncıların bu akımın başını çekmesi, Twitch Türkiye’yi endişelendirecek boyuta ulaşabilir.

Kara para aklanması için bit bağışları kullanılıyor

Söylentilere nazaran bilgisayar korsanları, çoğunluğu İran ve Azerbaycan’a ilişkin olan olan çalıntı kredi kartı bilgilerini Twitch’te bağış olarak kullanılıyor. Bu bağışların kuşkulu görünmemesi için ise küçük çaplı ve genç yayıncılara ulaşılıyor. Bu yayıncılara küçük paralar vaat ediliyor ve makûs niyetli şahıslar, çaldıkları kredi kartlarını Twitch’te bağış olarak pahalandırıyor.

Twitch krizi

Bu durum, Twitch’te anlık 100 izlenen yayıncıların nasıl binlerce dolar gelir elde edebildiğini açıklar nitelikte. İşin en trajik kısmı ise, Twitch’in bu durumdan haberinin olup müdahale etmediği savı. Son yıllarda internet yayıncılığı bir meslek haline gelmişken bu skandalın yaşanıyor olması, Türk yayıncıları protestoya sürükleyen son nokta oldu.

Sizler bu akım hakkında ne düşünüyorsunuz?


İlginizi Çekebilir

Meta’da skandal: Instagram, taciz karşısında sessiz kalıyor!

Dijital Nefretle Çaba Merkezi, Instagram kullanıcılarının bildirilerini bahis alan bir araştırma yaptı. Araştırma sonuçlarına nazaran Instagram ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.