Anasayfa / Alışveriş / Trump’ın toplumsal medya platformunda yasaklar başladı

Trump’ın toplumsal medya platformunda yasaklar başladı

ABD eski Lideri Donald Trump’ın toplumsal medya platformu Truth Social, geçtiğimiz günlerde App Store’da yerini almıştı. Birinci günden teknik yanlışlar yaşanan ve 500 binden fazla kullanıcıyı beklemede tutan Truth Social, arayüzü ve özellikleriyle Twitter’ın birebir birebiri olduğu istikametinde eleştiriliyor.

2020’de yapılan ABD başkanlık seçimlerini kaybetmesi üzerine destekçilerini kışkırtarak Kongre baskınına yol açan davetleri, Donald Trump’ın YouTube ve Twitter dahil bütün toplumsal mecralardan yasaklanmasına yol açmıştı. Yaklaşık 1 yıldır geliştirilmesi devam eden Truth Social ise daha özgür bir platform olma argümanıyla kurulmuştu.

Truth Social CEO’su ile dalga geçen hesap yasaklandı

Web geliştiricisi Matt Ortega, toplumsal medya uygulamasına kayıt olurken başına gelen sansürü Twitter hesabında paylaştı. Ortega, Truth Social’ın ana şirketi Trump Media & Technology Group CEO’su ve eski ABD Kongre üyesi Devin Nunes’in ismini kullanarak @DevinNunesCow (cow, inek manasına geliyor) diye hesap açmıştı.

Devin Nunes’in bir aile çiftliğinde mülk sahibi olmasına reaksiyon göstermek için açılan @DevinCow isimli Twitter hesabının parodisi olan @DevinNunesCow, Truth Social’den yasaklandı. Matt Ortega, yaptığı açıklamada hesabı kapatılmadan evvel Truth Social’de hiçbir şey paylaşmadığını belirtti. Zira profili bekleme listesindeydi ve etkin bile edilmemişti.

Truth Social tarafından kendisine gelen maili Twitter hesabında paylaşan Matt Ortega, “Bu bir sansürdür.” notunu ekledi. Geliştiriciye gelen mailde, “Dikkatli bir incelemeden sonra, Truth Social’in topluluk kurallarını ihlal nedeniyle hesabınızı kalıcı olarak silmeye karar verdik” deniliyor.

Hesabın neden yasaklandığı aslında açık. Truth Social’in hizmet kaidelerinde “Bizi ve/veya Siteyi kötülememeyi, lekelememeyi yahut diğer bir halde ziyan vermemeyi kabul edersiniz” tabirleri yer alıyor. Platforma kaydolan her kullanıcı bunu otomatik olarak kabul ettiğinden, aksini yaptığında da banlanıyor.

Sizler bu mevzuda bekliyorsunuz? Fikirlerinizi yorum kısmında yahut SDN Forum’da paylaşabilirsiniz.


İlginizi Çekebilir

Meta’da skandal: Instagram, taciz karşısında sessiz kalıyor!

Dijital Nefretle Çaba Merkezi, Instagram kullanıcılarının bildirilerini bahis alan bir araştırma yaptı. Araştırma sonuçlarına nazaran Instagram ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: