Anasayfa / Alışveriş / Trump’ın toplumsal medya platformu başlamadan kapandı!

Trump’ın toplumsal medya platformu başlamadan kapandı!

ABD’nin eski lideri Donald Trump, kendi toplumsal medya platformunu kurmaya yönelmişti. Dün bir açıklama yapan eski lider, Truth Social isimli platformu kurmaya başladıklarını duyurdu. Lakin yalnızca birkaç saat sonra yeni toplumsal ağ siber akına uğradı.

Milyarder iş insanı ve siyasetçi, 6 Ocak’ta gerçekleşen kongre baskınından sonra çeşitli pürüzlerle karşı karşıya kaldı. Twitter, Facebook ve YouTube, Trump’ın hesaplarını askıya aldı. Fakat eski lider, Taliban’ın Twitter’da etkin olduğunu belirterek kendisinin haksızlığa uğradığını düşünüyor.

Trump, toplumsal medya ağı ile alay konusu oldu

Truth Social isimli ağı, Trump Medya ve Teknoloji Kümesi ile Digital World Acquisition Corp. birlikte geliştiriyor. Lakin toplumsal ağ başlamadan siber taarruzla karşı karşıya kaldı. The Washington Post, test basamağındaki web sitesinde dikkat çeken bir hesabı yazdı. Bir kişi “donaldjtrump” kullanıcı ismini alarak profilde bir domuz fotoğrafı kullandı.

Mike Pence ve Donald Trump. (Foto: Tasos Katopodis/AFP)

Donald Trump ve grubu geçtiğimiz günlerde yeni toplumsal medya platformu teşebbüsünün detaylarını duyurdu. Truth Social‘ı 2022’nin başlarında piyasaya süreceklerini açıkladılar. Ayrıyeten beta testlerinin Kasım ayında başlayacağını da belirttiler.

Takım, Truth Social’ın “ABD’deki karşı sesleri susturmak için güçlerini kullanan Silikon Vadisi‘nin Büyük Teknoloji şirketlerine” karşı çaba edeceğini savundu.

Ayrıyeten bir kişi ise “mikepence” kullanıcı ismini almayı başardı. Mike Pence, Trump’ın yardımcısıydı. Bu gelişmelerin akabinde test web sitesi çabucak kapatıldı. Olayın akabinde Donald Trump ‘ın toplumsal medya platformu alay konusu haline geldi.

Bu ortada geliştirici şirketler, uygulamayı Kasım ayında Apple App Store’da yayımlamayı hedefliyor. Uygulama birinci olarak davet edilen kullanıcılar ile test sürecinden geçecek. 2022’nin birinci çeyreğinde beta sürecinin bitmesiyle herkes profil oluşturabilecek.

App Store listesindeki taklit görsellere dayanarak, Truth Social’da kullanıcıların tweet’lere misal “truths” yayınlayabileceğini görüyoruz. Bu ortada, “truth”, “hakikat” manasına geliyor. Ayrıyeten bu ağda retweet üzere “re-truths” özelliği olacak. ‘Truth Feed’ isimli haber akışı ve bir bildirim sistemi de yer alıyor.


İlginizi Çekebilir

Meta’da skandal: Instagram, taciz karşısında sessiz kalıyor!

Dijital Nefretle Çaba Merkezi, Instagram kullanıcılarının bildirilerini bahis alan bir araştırma yaptı. Araştırma sonuçlarına nazaran Instagram ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: