Anasayfa / Alışveriş / Trump, Facebook’u kötü eleştirdi: Beşerler artık bıktı

Trump, Facebook’u kötü eleştirdi: Beşerler artık bıktı

Eski ABD Lideri Donald Trump, Facebook’un yaşadığı gelir kaybı için değişik bir yorumda bulundu. Trump’a nazaran kullanıcılar, yeni toplumsal medya platformu Truth Social’a katılmak için Facebook’a ilişkin olan platformları kullanmayı bırakıyor.

Facebook’un ana şirketi Meta, geçtiğimiz gün yaptığı açıklamada, platformlarının 2021 yılının 3. ve 4. çeyreği ortasında günlük yaklaşık 1 milyon etkin kullanıcı kaybettiğini duyurdu. Şirket birinci sefer kullanıcı sayısında düşüş yaşadığını bildirdi.

Trump, Facebook tenkidinde ne söyledi?

Eski ABD Lideri Trump, (özellikle Twitter’daki hesabının askıya alınmasından sonra toplumsal medya şirketleriyle hengameli hale geldi), sözcüsü Liz Harington tarafından paylaşılan bir açıklamada, Meta’nın yaşadığı kayıp hakkında konuştu. “Bu, insanların düzmece haberlerden ve suistimalden ve bilhassa de siyasi kurnazlıklarından bıktıkları manasına geliyor.” dedi.

“Ayrıca kullanıcılar, çok uzak olmayan bir gelecekte açmayı dört gözle beklediğimiz son derece sofistike platform olan Truth Social’ı bekliyor olabilir. Ülkemizde neler olup bittiğini düzeltmenin vakti geldi!”

Trump, gönderilerinin 6 Ocak 2021’de Capitol isyanını kışkırttığını söyleyerek Facebook ve Twitter üzere şirketler tarafından geçen yıl askıya alındıktan sonra Truth Social’ı başlattığını duyurmuştu. 21 Şubat’ta piyasaya sürülecek olan Truth Social, Big Tech (bilgi teknolojisi sanayisindeki büyük şirketler için kullanılan bir tabir) içermeyen fiyatsız bir konuşma sitesi olarak pazarlandı.

Meta Platforms Inc, 2021’in dördüncü çeyreğine ait mali durum raporunu yayınladı. Şirket, büyük çoğunluğu uygulamalarında gösterilen reklamlardan elde edilen gelirinin son çeyrekte 33 milyar dolar olduğunu açıkladı. 2021’deki toplam geliri ise 2020’ye kıyasla yüzde 37 artarak 117 milyar dolara ulaştı.

Meta’ya bağlı toplumsal medya ağının günlük etkin kullanıcı sayısı 2021’in üçüncü çeyreğinde 1,930 milyar düzeyindeydi. Lakin Facebook, günlük kullanıcı sayısının 1 milyonluk bir kayıp yaşayarak dördüncü çeyrekte 1,929 milyara gerilediğini açıkladı. Platform Avrupa ve Asya Pasifik bölgelerinde yükselişteyken, dünya genelinde ise düşüş eğilimindeydi.


İlginizi Çekebilir

Meta’da skandal: Instagram, taciz karşısında sessiz kalıyor!

Dijital Nefretle Çaba Merkezi, Instagram kullanıcılarının bildirilerini bahis alan bir araştırma yaptı. Araştırma sonuçlarına nazaran Instagram ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.