Anasayfa / Alışveriş / Toplumsal medya trollerinin sonunu getiren proje!

Toplumsal medya trollerinin sonunu getiren proje!

Toplumsal medya platformlarının artması birçok kirli bilgi paylaşan insanları da beraberinde getiriyor. Hususla ilgili yapılan araştırmalara nazaran internet kullanıcılarının yüzde 86’sı palavra haberle kandırıldıklarını belirtiyor.

Tam bu noktada TED Üniversitesi’nin Toplumsal Ağlardaki Trollerin Otomatik Tespiti isimli projesi, TÜBİTAK 1001 programı dahilinde 36 ay desteklenmeye hak kazandı.

Toplumsal Ağlardaki Trollerin Otomatik Tespiti projesi ne sunuyor?

İnternetti bilgi kirliliğine karşı kalıcı tahlil geliştirmek isteyen TED Üniversitesi’nin projesi, TÜBİTAK tarafından desteklenmeye hak kazandı. Letter.Ly tarafından hususa dair yayınlanan bilgilere nazaran, internet kullanıcılarının yüzde 86’sı palavra haberle kandırılırken, internet platformları, çevrimiçi haberlerin ve internet sitelerinin yüzde 62’si ise kullanıcılar tarafından düzmece olarak nitelendiriliyor.

Bu noktada TED Üniversitesi (TEDÜ) Elektrik-Elektronik Mühendisliği Kısmı Öğretim Üyesi Dr. Aykut Yıldız öncülüğünde yürütülen “Sosyal Medyadaki Fikir Dinamiğinin Diferansiyel Oyun Olarak Modellenmesi Ve Ağdaki Trollerin Otomatik Tespiti” isimli proje, TÜBİTAK 1001 programı kapsamında 36 ay mühletince desteklenmeye hak kazandı.

Projenin başında bulunan Öğretim Üyesi Dr. Aykut Yıldız, kullanacakları matematiksel tahlilin özgün bir yaklaşım olduğunu belirtti. Geliştirilen “Sosyal Ağlardaki Trollerin Otomatik Tespiti” isimli projede toplumsal medyadaki trollerin fikir eğrilerindeki değişimlerden yola çıkan bir tespit metodu geliştirildi. Bu sayede toplumsal ağları trollerden arındırarak bilgi kirliliğinin önüne geçilebilecek.

Projenin gün geçtikçe toplumsal medya trollerine karşı tahlil getireceğini belirten Yıldız, paylaşılan fikirlerin sayılara izdüşümünü yaparak matematik tahlil yapacaklarını vurguladı.


İlginizi Çekebilir

Meta’da skandal: Instagram, taciz karşısında sessiz kalıyor!

Dijital Nefretle Çaba Merkezi, Instagram kullanıcılarının bildirilerini bahis alan bir araştırma yaptı. Araştırma sonuçlarına nazaran Instagram ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: