Anasayfa / Alışveriş / Toplumsal medya şirketleri, artık şartsız hesap verecek!

Toplumsal medya şirketleri, artık şartsız hesap verecek!

ABD senatosu yeni bir toplumsal medya tasarısıyla geliyor. Toplumsal medya platformlarını denetlemekte kararlı olan senato, bir müddettir üzerinde çalıştığı tasarıyı duyurdu. Buna nazaran toplumsal medya şirketlerinin platform bilgileri, bağımsız araştırmacılar tarafından denetlenecek. Şirketler kendi bilgilerini koşulsuz olacak bu konseye gönderecek.

Platform Hesap Verebilirlik ve Şeffaflık Yasası(PATA) geliyor!

Demokrat senatörler Chris Coons (D-DE), Amy Klobuchar (D-MN) ve ayrıyeten Cumhuriyetçi Rob Portman (R-OH) perşembe günü bir tasarı duyurdu. Duyuruya nazaran toplumsal medya platformları, Ulusal Bilim Vakfı(NSF) tarafından tescilli olarak tanımlanan nitelikli araştırmacılar ile data paylaşmak zorunda kalacak.

Platform Hesap Verebilirlik ve Şeffaflık Yasası (PATA) olarak isimlendirilen yasaya nazaran toplumsal medya şirketleri, Ulusal Bilim Vakfı (NSF) tarafından onaylandıktan sonra bilgi paylaşım kurallarına uymakla yükümlü olacak. Mümkün bir bilgi akışı ihlalinde ise platformlar, Bağlantı Ahlakı Yasası‘nın 230. Kısmı tarafından sağlanan dokunulmazlıklarını kaybedecekler.

Demokrasi için Siber Güvenlik projesinin baş araştırmacısı olan Laura Edelson mevzuya ait açıklamalarda bulundu.

Platform Hesap Verebilirlik ve Şeffaflık Yasası, platform şeffaflığı için hakikaten kapsamlı bir teklif. Bu yasa geçerse, araştırmacıların çevrimiçi ziyanları daha yeterli anlamaları ve tahliller bulmaya başlamaları için gerçek bir yol sağlayacak.

ABD senatosu, toplumsal medya düzenlemesi üzerine uzun müddettir çalışıyordu. O denli ki 2019’da senatodan Filtre Balonu Şeffaflığı Yasası önerisi çıkmıştı. 2020’de ise Platform Sorumluluğu ve Tüketici Şeffaflığı (PACT) isminde bir yasa önerisi daha ortaya atılmıştı. Son olarak da Platform Hesap Verebilirlik ve Şeffaflık Yasası ile şirketlerin datalarını denetlenebilir hale getirilmek amaçlanıyor.

Ordinary kids sitting with mobile devices in street

Toplumsal medyanın bilhassa çocuklar üzerinde yarattığı tahribatı incelemek için de çalışmalar devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Instagram lideri Adam Mosseri platformun genç kullanıcıların zihinsel sıhhatine nasıl tesiri olduğuyla ilgili açıklama yapmak üzere senato önüne çıkmıştı. Senato üyeleri, bu görüşmede Instagram ve ana şirketi Meta‘nın bu mevzudaki yetersizliğinden şikayet etti.

Toplumsal medya düzenlemeleri hakkında neler düşünüyorsunuz? Sizce denetlemeler tüm dünyada yayınlaşmalı mı? Lütfen fikirlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşınız.


İlginizi Çekebilir

Meta’da skandal: Instagram, taciz karşısında sessiz kalıyor!

Dijital Nefretle Çaba Merkezi, Instagram kullanıcılarının bildirilerini bahis alan bir araştırma yaptı. Araştırma sonuçlarına nazaran Instagram ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: