Anasayfa / Alışveriş / Toplumsal medya kullanıcılarının sayısı büyük bir artış gösterdi!

Toplumsal medya kullanıcılarının sayısı büyük bir artış gösterdi!

Tanınan toplumsal medya platformu TikTok, yükselişini sürdürüyor. DataReportal‘ın We Are Social ve Hootsuite ile ortaklaşa yayımladığı Dijital 2021 Ekim Global İstatistik Raporu dikkat çeken bilgileri gösteriyor.

Rapora nazaran, yılın üçüncü çeyreğinde toplumsal medya kullanıcı sayısı 4,5 milyar sonunu aştı. Bununla birlikte, TikTok’un da yükselişi sürüyor ve uygulamanın tabanını Çinliler oluşturuyor. Yeni rapordaki birtakım başlıklara ve kıymetli detaylara birlikte göz atalım…

Global internet kullanıcı sayısı artıyor

TikTok hakkında da bilgiler sunan Dijital 2021 Ekim Global Raporu’nun öne çıkan başlıkları şu biçimde:

  • Şu anda dünya nüfusunun üçte ikisinden fazlası cep telefonu kullanıyor. Kullanıcı sayısı son 12 ayda neredeyse 100 milyon artarak Ekim 2021’de 5,29 milyara ulaştı.
  • Global çapta 4.88 milyar internet kullanıcısı bulunuyor. Yani dünya nüfusunun neredeyse yüzde 62’si manasına gelmekte. En son datalar, global internet kullanıcı sayısının geçen yıl 220 milyondan fazla arttığını gösteriyor. Fakat pandemi nedeniyle araştırmalar aksadığı için gerçek sayı daha fazla olabilir.
  • Toplumsal medya kullanıcıları ise son 12 ayda 400 milyondan fazla artarak Ekim 2021’de 4,55 milyara çıktı. Kullanıcı artışı son 3 ayda biraz yavaşlasa da global olarak her gün 1 milyondan fazla yeni kullanıcı geliyor.

Bununla birlikte, kullanıcı oranını daha yeterli görebilmek için dünya nüfusunun Ekim 2021’in başında 7,89 milyara ulaştığını belirtmeden geçmeyelim. Geçtiğimiz yıl bu vakte kıyasla yaklaşık 80 milyonluk bir artış kelam konusu. İddialara nazaran, global nüfus 2023’ün ortalarına kadar 8 milyarı aşacak.

Toplumsal medya platformlarındaki yükseliş sürüyor

Pekala, bu rapor insanların dijital davranışlarının nasıl değiştiği hakkında bize ne söyleyebilir? Sırada, toplumsal medya platformlarının kullanımı üzere dataların tahlili var. Zira toplumsal medya kullanıcıları önemli formda artış gösterdi.

2021’in üçüncü çeyreğini tahlil eden rapordaki en kıymetli detay, şu anda dünya çapında 4,5 milyardan fazla toplumsal medya kullanıcısı olduğunu göstermesi. Geçtiğimiz yılın bu vaktine nazaran 400 milyondan fazla artış kelam konusu. Üstelik yıldan yıla neredeyse yüzde 10’luk bir büyümeyi temsil ediyor.

Geçtiğimiz yıl bu vakitlerde toplumsal medya kullanıcılarının sayısı 4 milyar hududunu geçti. Saniyede ortalama 13 yeni kullanıcı birinci defa toplumsal medyayı kullanmaya başlıyor. Büyük olasılıkla 2022’nin birinci yarısında dünya nüfusunun yüzde 60’ı toplumsal medya kullanıcı olacak.

Ayrıyeten CNNIC‘in son raporu, Çin’deki 1 milyardan fazla insanın şu anda internet kullandığını ortaya koydu. Böylelikle Çin, dünyanın toplam internet kullanıcı tabanının 5’te 1’inden fazlasını oluşturuyor.

TikTok, 1 milyar kullanıcıya ulaştı

TikTok, Eylül 2021’in sonunda aylık 1 milyar faal kullanıcı sayısını geçti. Böylelikle 1 milyar sonunu aşan yedinci toplumsal medya platformu oldu. Üstelik TikTok’un bu sayıya ulaşması yalnızca 5 yılını aldı. Ayrıyeten TikTok’un 1 milyar kullanıcıya ulaşması Facebook’a nazaran daha kısa müddette gerçekleşti.

Bununla birlikte, böylesi bir kullanıcı sayısına ulaşan platformlar elbette pazarlamacıların da dikkatini çekiyor. Datalara nazaran, pazarlamacıların artık TikTok’taki reklamlar aracılığıyla dünya çapında 18 yaş ve üzeri 825 milyon kullanıcıya ulaşabileceğini gösteriyor.

Ayrıyeten TikTok’un iki cinsiyete dayalı datalarına nazaran, dünya çapındaki TikTok reklam kitlesinin yüzde 56,1’ini bayanlar oluşturuyor. Yaşa dayalı da TikTok dataları açıklandı. Lakin ByteDance, sadece 18 yaş ve üstü kullanıcıları rapor etti. Buna nazaran, 18 ila 24 yaş ortasındaki kullanıcılar, 18 yaş ve üstü kullanıcılar ortasında TikTok’un global reklam erişiminin yaklaşık yüzde 45’ini oluşturuyor.

Bunun dışında, 18-24 yaş ortasındaki bayanlar, platformun 18 yaş ve üstü toplam reklam kitlesinin yaklaşık dörtte birini oluşturuyor.

Son olarak, TikTok bilhassa Orta Doğu‘da tanınan üzere. Suudi Arabistan‘daki TikTok kullanıcılarının sayısı, ülkenin 18 yaş ve üzeri toplam nüfusunun yaklaşık yüzde 80’ine eşit.


İlginizi Çekebilir

Meta’da skandal: Instagram, taciz karşısında sessiz kalıyor!

Dijital Nefretle Çaba Merkezi, Instagram kullanıcılarının bildirilerini bahis alan bir araştırma yaptı. Araştırma sonuçlarına nazaran Instagram ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: