Anasayfa / Alışveriş / TikTok’a ağır suçlama: İçerik mi çaldı?

TikTok’a ağır suçlama: İçerik mi çaldı?

Bugün çıkan bir rapora nazaran TikTok’un ana şirketi ByteDance, Instagram, Snapchat ve öbür toplumsal medya platformlarından alınan içeriklerle geçersiz hesap oluşturdu. Bu raporları, 2017’de görüntü düzenleme uygulaması olan Flipagram‘da yayınladı.

Rapor, şirketin pek çok toplumsal medya platformundan fotoğraflar, görüntüler, kullanıcı isimleri ve daha fazlasını aldığını gösteriyor. Birebir vakitte rapor, bunları, kullanıcıların rastgele bir bilgisi olmadan yaptığını söylüyor.

Şirket, çalmayı ‘büyüme hacki’ olarak görüyor

ByteDance’in Flipagram’ı Ocak 2017’de satın almasından kısa bir müddet sonra çalmanın başladığını söyleyen dört eski ByteDance çalışanı BuzzFeed‘e konuştu. Ortaya çıkan dokümanlar, çalmanın şirket için bir ‘büyüme hacki‘ olarak görüldüğünü gösteriyor. Çalışan, şirketin günde 10 binden fazla görüntüyü kazımayı hedeflediğini de söyledi.

Çalışanlardan ikisi, şirketin şu anda TikTok ve Çinli meslektaşı Douyin tarafından kullanılan ‘Sizin için‘ algoritmasını bilgilendirmek için kullandığını da belirtti. Ayrıyeten çalışanlar, ByteDance’in algoritmayı ABD tabanlı içerik konusunda da eğitmek istediğini söylüyor. Bunların yanı sıra rapora nazaran şirket, Musical.ly‘den içerik sıyırıp yükledi. Sonrasında ByteDance’in şirketi 2017’de satın almasının akabinde TikTok’a dönüşeceği sav edildi.

Popülerlik için içerik kopyalama ihtimali var

Kazınan bilgiler ve dahili dokümanlar, şirketin bunu yapmasını nedenini içeriyor. Bir çalışan, çalınan içeriğin platformda en âlâ performans gösteren görüntü çeşidini test etmek için kullanabileceğini açıkladı. Ayrıyeten, mevcut kullanıcıların popülerlik kazanmak için içeriği kopyalama ihtimali olduğunu söyledi. Eski çalışanlar ise birtakım bireylerin içeriklerinin Flipagram’da yayınlandığını fark ettikten sonra şirkete ulaştığını belirtti.

Tezlere nazaran, büyüme hacki olarak kullanılan uygulama, o sırada mevcut olan hizmetler için olağandışı değildi. Fakat bu durum, TikTok’un rakip uygulamalardan görüntü içeriği kullanıp kullanmadığı sorusunu akıllara getiriyor.

Siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından veya SDN Forum‘dan bizlerle paylaşabilirsiniz.


İlginizi Çekebilir

Meta’da skandal: Instagram, taciz karşısında sessiz kalıyor!

Dijital Nefretle Çaba Merkezi, Instagram kullanıcılarının bildirilerini bahis alan bir araştırma yaptı. Araştırma sonuçlarına nazaran Instagram ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: