Anasayfa / Alışveriş / TikTok zeka geriliğine yol açıyor: Soruşturma başladı!

TikTok zeka geriliğine yol açıyor: Soruşturma başladı!

Tanınan toplumsal medya uygulaması TikTok, bilhassa çocuklar dahil olmak üzere genç kullanıcılara ziyan verip vermediğini ortaya çıkarmayı amaçlayan bir araştırmanın yeni gayesi oldu. TikTok’un çocuklar üzerindeki tesiri sandığınızdan fazla olabilir.

Massachusetts Başsavcılığı’nın yaptığı basın açıklamasıyla birlikte ortaya çıkan ABD çapındaki soruşturma, Çinli şirket ByteDance’ın TikTok’u nasıl tasarladığını, işlettiğini, çocuklara ve gençlere nasıl tanıttığını gaye alacak.

TikTok’un çocuklar üzerindeki tesiri araştırılacak

Massachusetts eyaleti Başsavcısı Maura Healey, TikTok için başlatılan soruşturmanın, genç kullanıcıların fizikî ve zihinsel sıhhatlerini berbat tarafta etkileyip etkilemediğini dikkate alacağını tabir etti.

“Çocuklar ve gençler esasen telaş, toplumsal baskı ve depresyon meseleleriyle boğuştuklarından, toplumsal medyanın onların fizikî sıhhatlerine ve zihinsel sıhhatlerine daha fazla ziyan vermesine müsaade veremeyiz.”

Healey’e nazaran eyalet başsavcıları, gençleri müdafaa ve TikTok üzere şirketlerin günlük hayatlarını nasıl etkilediği hakkında daha fazla bilgi alma hakkına sahip. Soruşturmayı California, Florida, Kentucky, Massachusetts, Nebraska, New Jersey, Tennessee ve Vermont Başsavcıları yürütüyor.

TikTok sözcüsü ise ABD’de başlatılan devasa soruşturmayı anlayışla karşıladıklarını lisana getirdi. Çinli uygulama, genç kullanıcılar için aldıkları tedbirler hakkında bilgi vereceklerini söz etti.

“Topluluğumuzun refahını müdafaaya ve desteklemeye yardımcı olan bir tecrübe oluşturmaya derinden değer veriyoruz ve eyalet başsavcılarının genç kullanıcıların güvenliğine odaklandığını takdir ediyoruz. Gençler için sahip olduğumuz birçok güvenlik ve zımnilik müdafaası hakkında bilgi vermeyi dört gözle bekliyoruz.”

Soruşturma haberi, ABD Lideri Joe Biden’ın, toplumsal medya platformlarından çocuklar için data kapalılığını güzelleştirmesini istemesinden sonra geldi.

Eski ABD Lideri Donald Trump, 2020 yılında TikTok’un ABD operasyonlarını Amerikan şirketine satmaya çalışmıştı. Lakin Microsoft, Oracle üzere şirketler ortasında gidip gelen bu satın alım, Biden idaresi tarafından 2021 yılında rafa kaldırıldı.

Pekala ya siz TikTok’un çocuklar üzerindeki tesiri hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında yahut SDN Forum‘da bizlerle paylaşmayı unutmayın.


İlginizi Çekebilir

Meta’da skandal: Instagram, taciz karşısında sessiz kalıyor!

Dijital Nefretle Çaba Merkezi, Instagram kullanıcılarının bildirilerini bahis alan bir araştırma yaptı. Araştırma sonuçlarına nazaran Instagram ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: