Anasayfa / Alışveriş / TikTok, Türkiye’ye ödediği vergi ölçüsünü açıkladı

TikTok, Türkiye’ye ödediği vergi ölçüsünü açıkladı

TBMM Dijital Mecralar Kurulu bugün TikTok Türkiye yetkililerini kabul etti. Kurul lideri Hüseyin Yayman başkanlığında gerçekleşen toplantıda dezenformasyonla çaba, temsilciliklerin fonksiyonel hale getirilmesi, dijital dönüşüm ve gelecek hususları masaya yatırıldı.

Toplantıya TikTok’un Türkiye’den sorumlu Kamu Siyasetleri Müdürü Buyruk Gelen katıldı. Ona TikTok’un Türkiye, Orta Doğu, Afrika ve Pakistan’dan sorumlu Kamu Siyasetleri ve Kamu Bağları Müdürü Farah Tukan ile birlikte TikTok’un Kamu Siyasetleri Danışmanı Naz Değirmenci eşlik etti. Üç bireyden oluşan heyet, şirketin Türkiye’ye ait çalışmaları hakkında bilgi verdi.

TikTok Türkiye, 2021’de 93 milyon TL vergi ödedi

T24’ün haberine nazaran TikTok Türkiye Kamu Siyasetleri Müdürü Buyruk Gelen, Dijital Mecralar Komisyonu’ndaki sunumu sırasında çok merak edilen bir mevzuya; TikTok’un Türkiye’ye ödediği vergi ölçüsüne değindi. Yalnızca 2021 yılında Türkiye’ye 93 milyon TL vergi verildiğini açıklayan Gelen, başka yıllara ait ise bilgi paylaşmadı.

Fotoğraf: Dijital Mecralar Komitesi

Buyruk Gelen ayrıyeten, TBMM’de yaptığı sunumda TikTok olarak bir toplumsal ağdan daha fazlası olduklarını belirtti. Temmuz ayında Manavgat’ta çıkan yangınlar sırasında hasar gören konutlara 150 bin dolarlık beyaz eşya yardımında bulunduklarını söyleyen Gelen, Kızılay iştirakiyle Ramazan ayında da 50 bin dolarlık erzak yardımı yaptıkları bilgisini aktardı.

Ocak – Haziran ortasında 250 içerik kaldırdı

Buyruk Gelen, geçen yıl Türkiye’de kaldırılan içerikler hakkında da merak edilen soruları cevapladı. Ocak 2021 – Haziran 2021 devrinde Türkiye merkezli 270 içeriğin kaldırılması talebi aldıklarını belirten Gelen, dataları şöyle aktardı:

  • Toplam alınan içerik talebi: 270
  • Topluluk prensipleri ihlali gereği aksiyon alınan içerik: 16
  • Mevzuat ihlali gereği aksiyon alınan içerik: 250
  • Aksiyon alınmayan içerik: 4
  • Toplam alınan hesap talebi: 20
  • Topluluk prensipleri ihlali gereği aksiyon alınan hesap: 11
  • Mevzuat ihlali gereği aksiyon alınan hesap: 7
  • Aksiyon alınmayan hesap: 2

“Güvenlik konusunda elimizden geleni yapıyoruz”

TikTok’un Türkiye, Orta Doğu, Afrika ve Pakistan’dan sorumlu Kamu Siyasetleri ve Kamu İlgileri Müdürü Farah Tukan, TikTok kullanan herkesin makul kozmik kurallara uymak zorunda olduğunu belirtti. Kurallara uymayanlara yaptırım uygulamaktan çekinmediklerini söz eden Tukan, platformdaki içeriklerin TikTok’un siyasetlerine uyumlu olması konusunda büyük gayret sarf ettiklerini aktardı.

Geçtiğimiz 1-2 yılda Türkiye, çevrim içi ortamdaki yanlış bilgiler ve dezenformasyonla uğraş odaklı toplumsal medya düzenlemelerini hayata geçirdi. Türkiye’den günlük 1 milyon erişimi olan yurt dışı kaynaklı toplumsal ağ sağlayıcılarına temsilcilik bulundurma mecburiliği, bu düzenlemelerin başında geliyor.

Farah Tukan, TikTok olarak faaliyet gösterdikleri her ülkenin bu husustaki yasal düzenlemelerine ahenk sağladıklarını tabir etti. “Türk hükümetinin, Türk halkının güvenliğini sağlamak ismine çevrim içi ortamda sağladığı çalışma en değerli olgulardan biri. Biz de bu güvenlik konusunda elimizden geleni yapıyoruz” sözünü kullanan Tukan, kullanıcıları yanıltacak her türlü içeriği engellediklerini kaydetti.


İlginizi Çekebilir

Meta’da skandal: Instagram, taciz karşısında sessiz kalıyor!

Dijital Nefretle Çaba Merkezi, Instagram kullanıcılarının bildirilerini bahis alan bir araştırma yaptı. Araştırma sonuçlarına nazaran Instagram ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: