Anasayfa / Alışveriş / TikTok moderatörü, kendi şirketi ByteDance’e dava açtı!

TikTok moderatörü, kendi şirketi ByteDance’e dava açtı!

Dünyanın en ünlü toplumsal medya platformlarından ve görüntü akış sitelerinden biri olan TikTok, bugünlerde epey enteresan bir haberle daha gündeme geldi. ByteDance bünyesinde TikTok moderatörlüğü yapan Candie Frazier isimli bir çalışan, onay sürecinde izlemek zorunda kaldığı görüntülerden dolayı ruhsal travma geçirdiği gerekçesiyle şirketini dava etti.

TikTok’a açılan dava, Facebook’a da açılmıştı

Bloomberg cephesinden gelen yeni bir habere nazaran eski TikTok moderatörü Candie Frazier, toplumsal medya platformunun sahibi ByteDance‘i mahkemeye verdi. Frazier, TikTok moderasyonunda vazife aldığı devirlerde şiddet, okul baskınları, ölümcül yaralanmalar ve hatta yamyamlık içeren görüntüleri denetlemeye zorlandığını söyledi.

Eski TikTok çalışanı, her görüntünün yayına uygun olup olmadığnın denetlenmesi için en fazla 20-25 saniyeleri olduğunu ve ağır çalışma kaideleri nedeniyle 3 ila 10 görüntüyü birebir ekranda ve birebir anda izlemek zorunda kaldıklarını belirtti. Frazier, günde 1 saatlik yemek molası ve yalnızca 2 adet 15 dakikalık molayla tam 12 saat vardiya yapmak zorunda kaldıklarını, tüm bu yorucu sürecin izlediği görüntülerle birleşince önemli ruhsal meseleler yaşadığını belirtti.

Geçtiğimiz periyotlarda bünyesindeki çalışma koşullarıyla ilgili bir açıklama yayınlayan TikTok; Facebook ve YouTube üzere başka platformlarla birlikte travmatik imgelerle karşılaşabilen moderatörler için tedbirler almıştı. Moderatör vardiyalarının 4 saatle sonlandırılmasını ön gören bu yönergelerin, işlerin ağırlaştığı devirlerde hiçbir biçimde uygulanmadığı argüman ediliyor.

TikTok’a hem maddi hem de manevi tazminat davası açan çalışan, bu alanda şirketini dava eden birinci kişi değil. 2018 yılında bir Facebook çalışanı, şikayet edilen görüntüleri denetlerken çeşitli ruhsal sorunlar yaşadığına dair Facebook’u dava etmişti.

Pekala sizler Frazier tarafından açılan bu dava hakkında neler düşünüyorsunuz? Sizce de çalışanların psikolojisinin bozulması mümkün mü? Görüşlerinizi bizlerle yorumlar kısmında paylaşmayı ihmal etmeyin.


İlginizi Çekebilir

Meta’da skandal: Instagram, taciz karşısında sessiz kalıyor!

Dijital Nefretle Çaba Merkezi, Instagram kullanıcılarının bildirilerini bahis alan bir araştırma yaptı. Araştırma sonuçlarına nazaran Instagram ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.