Anasayfa / Alışveriş / Telegram vs Signal müsabakası: Hangisi daha düzgün?

Telegram vs Signal müsabakası: Hangisi daha düzgün?

Geçtiğimiz aylarda WhatsApp’a gelen bir güncelleme ve beraberinde getirdiği yeni kullanıcı mukavelesi sebebiyle, pek çok kişi bu uygulamayı kullanmama kararı aldı. Haliyle pazarda bulunan öbür alternatif iletileşme platformlarına bakmaya başladı. İşte tam olarak bu noktada Telegram ve Signal isimleri ön plana çıktı.

Telegram’ı halihazırda pek çok kişinin etkin bir formda kullandığını biliyoruz. Hatta WhatsApp’a kıyasla beraberinde getirdiği yeni özellikler sebebiyle iş dünyasında da epey tanınan bir hal alıyor. Ama Signal bu öteki iki uygulamaya nazaran nispeten daha az biliniyor. Lakin bu platform ABD başta olmak üzere, ismini her geçen gün üst sıralara çekmeyi başarıyor.

Telegram ve Signal özellikleri

Güvenlik kelam konusu olduğunda pek çok kişi Signal’i açık orta kazanan ilan ediyor. Başlangıç ​​olarak, tüm iletileri varsayılan olarak uçtan uca şifreliyor. Bu, siz ve sohbet ettiğiniz bireyler dışında hiç kimsenin iletilerinize erişemeyeceği manasına geliyor. Buna karşılık Telegram, sadece kimi iletileri ve sesli aramaları uçtan uca şifrelemeye sahiptir. Geri kalanlar potansiyel olarak Telegram çalışanları, kolluk kuvvetleri ve başkaları tarafından görülebilir.

Signal Desktop

Signal’in açık kaynaklı şifreleme protokolü herkesin görebileceği ve herkesin inceleyebileceği formda mevcuttur. Bu da kusurların süratli bir halde bulunup düzeltilebileceği manasına gelir. Hatta şifrelemesi WhatsApp tarafından da kullanılır. Şifreli Bilinmeyen Sohbetleri için Telegram, istemci tarafında açık kaynaklı olan kendi MTProto 2.0 protokolünü kullanıyor.

Pek çok bilgi güvenliği uzmanı, Telegram’ın şifreleme teknolojisinin Signal’e göre sonlu bir geçmişe sahip olduğunu belirtiyor. Alışılmış yeniden de MTProto 1.0’dan daha inançlı olduğu konusunda fikir birliği var. Ayrıyeten, Aralık 2020’de yayınlanan bir akademik araştırma makalesi, Telegram’ın MTProto 2.0 protokolünü tahlil ederek temelde sağlam olduğunu öne sürdü. Ancak bu protokol paketini katiyen inançlı kabul etmek için daha fazla araştırmaya gereksinim duyulduğunu ekledi.

Telegram Desktop

Signal, kullanıcıları hakkında Telegram’dan çok daha az bilgi topluyor. Örneğin, ekseriyetle sırf hesabınızı oluşturduğunuz tarihi ve en son ne vakit bağlandığınızı saklıyor. Telegram’ın meta bilgileri, IP adresinizi (ve sonuç olarak konumunuzu) ve ayrıyeten kiminle ve ne vakit konuştuğunuzu içerebilir.

Yani yetkililer servis sağlayıcısının tesislerine arama buyruğuyla geldiklerinde bu datalar kıymetli bir hal alabilir. Ayrıyeten, Signal sohbetlerini öbür bir kişinin numarasını yazarak başlatabilirsiniz. Lakin Telegram’ın rastgele birine bildiri gönderebilmeniz için şahıslarınıza erişmesi gerekiyor.

Telegram arayüz

Bu nokta da birilerinin teknolojiyi kullanarak özel konuşmaları gözetlemesinden kaygı duyanlar için Signal bir sefer daha daha uygun bir seçim olduğunu kanıtlıyor. Üstelik şirket kar emeli gütmeyen bir vakfa ilişkin. Ama Telegram’ın kurucuları, ülkenin en tanınan toplumsal ağı olan VK’yı da yaratan Rus milyarderler Pavel ve Nikolai Durov’dur. Kardeşler artık Rusya’da yaşamıyorlar ve şirketleri Londra’da, lakin birçok merkezi operasyon Dubai’de sürüyor.

Signal ve Telegram için aygıt takviyesi ve kullanım kolaylığı

Telegram, Windows Phone dayanağının yanı sıra bir Chrome tarayıcı uzantısı ve büsbütün web tabanlı bir seçenek ile bu kategoride avantajı elinde tutuyor. Öte yandan hem Signal hem de Telegram iOS, MacOS, Android, Windows ve Linux platformlarında bulunuyor.

Signal arayüz

Her iki uygulama için de yükleme süreci nispeten kolay. Tercih ettiğiniz platform için yazılımı indirin, telefon numaranızı kullanarak kaydolun ve SMS ile gelen doğrulama kodunu girin. Doğal birtakım durumlarda Telegram kod göndermek yerine arama da yapabiliyor.

Bu süreçten sonra kullanıcı bilgileri kısmına geçebilirsiniz. Bu noktada profilinizi tamamlamak için bir isim girmeniz gerekiyor. Ama gerçek isminizi kullanmanıza gerek yok. Örneğin bir takma isim yahut emoji de kullanabilirsiniz. Ayrıyeten şahıslarınıza erişim üzere uygulama müsaadelerini aktifleştirmek isteyip istemediğiniz sorulacaktır.

Telegram ve Signal genel kıyaslaması

  • Ferdi bildiriler

Signal’in ferdi iletileri varsayılan olarak uçtan uca şifrelenirken Telegram’ın temel teğe bir sohbetleri şifrelenmez. Telegram’daki iletişimlerinizi platformun kendisinden korumak istiyorsanız, bir Bilinmeyen Sohbet başlatmanız gerekir.

  • Küme sohbetleri

Her iki platform da küme iletileşme seçeneği sunuyor. Şifrelemeyse tekrar yalnızca Signal’de bulunuyor. Ama bu noktada Telegram’ın büyük bir avantajı mevcut. Sinyal kümeleri 1.000’e kadar kullanıcı içerebilirken, Telegram 200.000’e kadar küme üyesine müsaade veriyor.

  • Sesli ve imajlı aramalar

Her iki platform da sesli ve imajlı arama özelliklerine sahip. Signal’in şifreli aramaları küme içerisinde 40 kullanıcıya kadar dayanak sunuyor. Telegram ise uçtan uca şifreli ve teğe bir manzaralı aramanın yanı sıra, büyük kümelerin üyelerin gelip gidebileceği konuşmalar yapmasına imkan tanıyan bir sesli sohbet özelliğine sahip. İstemci aygıttan sunucuya şifreleniyor. Ancak uçtan uca şifreleme yapmıyor.

  • Kaybolan iletiler

Rastgele bir ferdi yahut küme sohbetindeki Signal bildirileri beş saniye ile bir hafta ortasında kaybolacak halde ayarlanabilir. Telegram ise sırf Bâtın Sohbetler için değil, birebir vakitte olağan sohbetler için de misal bir kendi kendini imha etme seçeneğine sahiptir. Ayrıyeten Signal’in fotoğraflarda ve görüntülerde yüzleri gizlemenize imkan tanıyan bir manzara bulanıklaştırma aracı olduğunu da belirtelim.

Telegram, tecrübenizi şahsileştirmek için çok daha fazla seçeneğe sahip. Bu nedenle bu kategoride başkandır. Yazı tipi, boyutu ve renk temaları etrafında ayarlayabileceğiniz, emoji, animasyon ve bildirimler de dahil olmak üzere bir sürü ayar mevcut.

Tıpkı anda birden fazla müzik belgesi gönderir ve bunları yerleşik medya oynatıcısında başlatırsanız, uygulama çalma listeleri oluşturacaktır. Yakındaki Bireyler ile anketler ve testler yapabilir, fotoğrafları ve görüntüleri düzenleyebilir ve fizikî olarak size yakın olan öbür kullanıcıları görüntüleyebilirsiniz.

Signal, kısa müddet evvel animasyonlu çıkartmalar sunmasına ve mevcut emojilerine eklenmesine karşın, temel metin, medya ve sesli iletileri inançlı bir formda göndermeye odaklanan çok daha kolay bir uygulamadır. Genel olarak, platformda gezinmek kolaydır ve tecrübenizden en uygun biçimde yararlanmak için çok fazla özelleştirme yapmanıza gerek kalmaz.

Siz bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!


İlginizi Çekebilir

Meta’da skandal: Instagram, taciz karşısında sessiz kalıyor!

Dijital Nefretle Çaba Merkezi, Instagram kullanıcılarının bildirilerini bahis alan bir araştırma yaptı. Araştırma sonuçlarına nazaran Instagram ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: